ziarna kakaowca

Jaki wpływ na organizm człowieka ma kakao?

Wielu ludziom kakao kojarzy się z czasem dzieciństwa. Dla niektórych było smutną koniecznością z czasów przedszkolnych, dla innych zaś napojem, który pozwalał wyciszyć się przed snem i rozgrzać w zimne dni. Z czego powstaje kakao i jak wpływa na nasz organizm? Dowiedz się, czytając poniższy tekst.

Z czego powstaje kakao

Kakao otrzymywane jest z ziaren kakaowca, który uprawiany jest głównie w gorącym i wilgotnym klimacie równikowym. Krzewy muszą podlegać ścisłej kontroli, ponieważ ich owoce dojrzewają w różnym czasie i tak też muszą być zbierane. Poza tym, wymagają ochrony przed chorobami, które mogłyby zniszczyć całą uprawę.

Ziarna kakao wydobywa się z dojrzałych owoców a następnie osusza, czyści i poddaje fermentacji. Potem są pakowane i sprzedawane producentom. Ci ścierają je w młynach, produkując cenny brązowy proszek o wielu prozdrowotnych właściwościach.

Drogocenne właściwości kakao

Kakao to źródło dobrych tłuszczów, a także witamin i minerałów, ze szczególnym uwzględnieniem magnezu. Zawiera także sporo przeciwutleniaczy, które opóźniają proces starzenia się komórek. Ma korzystny wpływ na funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego.

Zobacz również  Korzystaj z internetowych sklepów meblowych

Kakao poprawia ogólne funkcjonowanie organizmu, wpływając pozytywnie na nastrój oraz samopoczucie. Zawiera składniki wspierające wydzielanie serotoniny, która odpowiada za dostosowanie się organizmu do rytmu dobowego i psychiczne samopoczucie. Nie bez powodu mówi się o tym, że na poprawę nastroju najlepsza jest czekolada – głównym składnikiem tej prawdziwej jest właśnie kakao.

Zawarte w ziarnach kakao polifenole mają udowodnione działanie przeciwzakrzepowe, dodatkowo obniżają także ciśnienie tętnicze krwi, a także poziom złego cholesterolu. Picie kakao obniża ryzyko zakrzepicy. Wpływa również na prawidłową pracę serca i dotlenienie mózgu.

Regularne picie kakao wpływa na pamięć i koncentrację. Pozwala się skupić i polecane jest osobom, które sporo pracują umysłowo lub intensywnie się uczą. Flawonole zawarte w ziarnach kakaowca usprawniają procesy poznawcze i redukują zmęczenie spowodowane niedoborem snu.

Dietetycy polecają kakao osobom, które się odchudzają. Jest niskokaloryczne a spożywane z mlekiem roślinnym bez cukru może stanowić doskonały posiłek lub przekąskę zastępującą niezdrowy słodki deser. Ziarna kakaowca zawierają epikatechinę. To silny przeciwutleniacz, suplementowany przez osoby będące na diecie redukcyjnej. Jej działanie jest szerokie: hamuje apetyt, a jednocześnie zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni.

Zobacz również  Jak zadbać o stopy po ciężkim dniu?

Jak przygotować prawdziwe kakao?

Większość zna kakao robione z mleka, ale to prawdziwe rytualne kakao przygotowuje się z wody. Do litra gotującej się wody trzeba dodać około 35 gram kakao i gotować przez pół godziny. Tak przygotowany napój można doprawić miodem lub kardamonem i cynamonem.

Zwyczaj picia tak przygotowanego napoju ma swoje korzenie w rytuałach modlitewnych. Ceremonie modlitewne z jego udziałem odbywają się po dziś dzień.