Ciągle rozwijający się przemysł samochodowy szybko wdraża nowe technologie. Coraz bardziej skomputeryzowane pojazdy wymuszają na producentach szukania nowych sposobów montażu elementów. Alternatywą jest stosowanie klejów termotopliwych. Jak, gdzie i dlaczego?
Zamiast śrub i nitów
Montowanie kilometrów kabli i delikatnej elektroniki w nowoczesnych samochodach przy użyciu klasycznych śrub i nitów jest operacją podwyższonego ryzyka uszkodzenia wiązki przewodów. Dlatego też przemysł motoryzacyjny chętnie testuje i wdraża nowe technologie. Alternatywa dla śrub i nitów są kleje termotopliwe. Nakładane precyzyjnie przy pomocy pistoletów umocowanych na ramionach robotów przemysłowych doskonale zastępują klasyczne metody montażu. Uciekając od wywiercania dziur pod śruby i nitowania, zapewniamy większą odporność na korozję. Każdorazowe nawiercenie, przykręcenie i znitowanie uszkadza pasywną powłokę metalu i umożliwia tworzeniu się mikro ogniw elektrochemicznych, które po upływie czasu i dalszego kontaktu z czynnikami atmosferycznymi prowadzą do powstawania rdzy. Stosowanie klejów termotopliwych nie uszkadzamy cienkiej pasywnej warstwy metalu i przedłużamy żywotność pojazdu. Wewnątrz samochodu śruby i nity zdecydowanie łatwiej zastąpić klejami termotopliwymi. Przecież nikt z nas nie chce oglądać kokpitu samochodu z setką małych dziur. Klejenie plastikowych części wewnątrz jest już standardem, dlatego wchodząc do nowego pojazdu, nie zauważamy śrub i nitów, a całość wydaje się jednolita doskonale zaprojektowaną konstrukcją.
Spawanie klejem?
Dla wielu fachowców, znawców spawania zastosowanie klejów termotopliwych nie jest odpowiednim podejściem do sprawy. Jednak stosowanie klejów termotopliwych do spawania zapewnia doskonałą powierzchnię łączenia, którą również można szlifować i wyrównywać po stwardnieniu kleju. Stosowanie kleju zapewnia również zminimalizowanie wystąpienia w przyszłości korozji na spoiwie. Spawanie klasyczne, to łączenie części metalowych przy pomocy palnika lub elektrod. Stopione części łączą się, a następnie tęgą i scalają dając całość. Proces kończy się szlifowaniem i wyrównywaniem powierzchni. Jednak to właśnie z tym miejscu po czasie najczęściej występuje korozja. Stosowanie klejów termotopliwych do spawania umożliwia precyzyjne nałożenie warstwy i ewentualnie dalszą obróbkę. Ale co najważniejsze, minimalizujemy powstawanie ogniw elektrochemicznych, które prowadzą do powstawania korozji. Stosowanie klejów termotopliwych zapewnia doskonałe łączenie materiałów, bez konieczności ich nawiercania i jest doskonałą alternatywą dla śrub i nitów. Również spawanie klejami termotopliwymi wypiera klasyczne metody spawalnicze i cieszy się coraz większym uznaniem wśród fachowców.