Nocne soczewki orotokorekcyjne – budowa, zasada działania, rodzaje

Nowoczesna terapia ortokorekcyjna polega na korygowaniu wady wzroku za pomocą specjalistycznych soczewek, które mają kształt odwróconej geometrii. Chcąc uzyskać jak najlepsze efekty, soczewki te powinny być używane podczas snu – po przebudzeniu zapewnią one nawet do 100% ostrości widzenia przez kolejną dobę. Czym jest ortokorekcja i kto może się na nią zdecydować? Podpowiadamy.

Na czym polega ortokorekcja?

Terapia ortokorekcyjna to niechirurgiczna metoda korekcji wzroku, która stale zyskuje na popularności. Aby uzyskać jak najbardziej zadowalający efekt, pacjent powinien wykazać się przede wszystkim systematycznością działania – pełną korekcję wady można zaobserwować zwykle po kilkunastu dniach regularnego stosowania soczewek ortokorekcyjnych.

Soczewki stosowane podczas terapii ortokorekcyjnej mają dwa różne kształty powierzchni. Zewnętrza powierzchnia załamuje światło, umożliwiając uzyskanie do 100% widzenia. Wewnętrzna część ma z kolei nieco bardziej złożoną budowę, która wpływa na profil filmu łzowego, zmieniając jednocześnie o wymaganą ilość powierzchnię rogówki i jej siłę refrakcyjną.

Jak dobrać odpowiednie soczewki nocne?

Szacuje się, że działanie terapii opartej na ortokorekcji pozwala osiągnąć efekty zbliżone do lasowej korekcji wzroku. Aby uzyskać jak najbardziej zadowalający wynik, każdy pacjent powinien wziąć wcześniej udział w pełnym badaniu okulistycznym z użyciem specjalistycznego sprzętu.

W przypadku dzieci lekarz może zalecić dodatkowo szereg badań i pomiarów struktur anatomicznych oka – diagnostyka ta pomoże w ocenie dynamiki krótkowzroczności, stanu układu mięśniowego oka oraz tendencji w przebiegu choroby.

Jakie korzyści przynosi terapia ortokorekcji? Leczenie z użyciem specjalistycznych soczewek tego rodzaju pomaga m.in. w stabilizacji krótkowzroczności, rozwoju rezerw akomodacyjnych oraz usuwaniu i zapobieganiu skurczom skupiających mięśni oka.

Zastanawiasz się nad wdrożeniem terapii refrakcyjno-ortokreacyjnej? Zaufaj ekspertom z Wrocławskiego Centrum Okulistycznego

Wrocławskie Centrum Okulistyczne to polecana placówka medyczna na mapie Dolnego Śląska, która oferuje kompleksową opiekę okulistyczną w zakresie profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia zachowawaczo-operacyjnego z użyciem najnowocześniejszych sprzętów specjalistycznych. Zastanawiasz się, czy terapia oparta na ortokorekcji sprawdzi się w przypadku Twojej wady wzorku? Odwiedź stronę internetową WCO i skorzystaj z opcji wygodnej rejestracji online, aby zapisać się na wizytę u specjalisty.


Dodaj komentarz