Proces produkcji piwa bezalkoholowego nie różni się znacznie od sposobu wytwarzania tradycyjnego trunku. Jest jeden kluczowy moment, który decyduje o tym, czy otrzymany napój ma promile, czy też jest bezalkoholowy. Jak powstaje piwo bezalkoholowe?
Przygotowanie zacieru
Produkcja piwa zawsze rozpoczyna się od produkcji zacieru. Żeby go przygotować, należy zagotować wodę. Jej jakość jest bardzo ważna. Najlepiej, by była to woda źródlana. W żadnym wypadku nie powinna to być zwykła woda z kranu. Mimo że zostanie ona przegotowana, to jej jakość z pewnością będzie zbyt niska w stosunku do oczekiwań wobec piwa. Zacier tworzy się poprzez gotowanie słodu z wodą, a następnie przefiltrowanie go. Na kolejnym etapie produkcji do zacieru dodaje się chmiel, a następnie warzona jest z niej brzeczka. To ona trafia do fermentacji.
Fermentacja alkoholowa
Na kolejnym etapie brzeczka trafia do fermentatora. Jest w nim szczepiona specjalnymi drożdżami piwowarskimi. W przypadku zwykłego piwa proces ten powinien przebiegać bez żadnych przerw. To właśnie podczas leżakowania w fermentatorze wytwarza się alkohol. Jeśli jednak zadaniem jest wyprodukowanie piwa bezalkoholowego, to proces ten po prostu musi zostać przerwany w odpowiednim momencie. Ta metoda ma wiele zalet, bo pozwala na zachowanie wszystkich cech charakterystycznych piwa, ale bez podnoszenia zawartości alkoholu w nim. Koneserzy piwa mogą uważać, że piwo bezalkoholowe jest rozwodnione. Wynika to z faktu, że drożdże nie zdążyły rozłożyć wszystkich cukrów zawartych w brzeczce. Tym samym piwo bezalkoholowe uważane jest także za produkt niskokaloryczny.
Destylacja lub ekstrakcja próżniowa
Piwo bezalkoholowe można też produkować innymi metodami. Jedną z nich jest poddanie uzyskanego trunku destylacji lub ekstrakcji próżniowej. W tej metodzie piwo produkuje się tradycyjną metodą i dopiero gotowy już produkt poddaje się dalszej obróbce. Dzięki temu piwo ma doskonały smak. Jest jednak pewne ryzyko, że podczas destylacji zmniejszy się zawartość obecnych w nim polifenoli i witamin z grupy B. Nie jest to zwykle problem, bo piwo raczej nie jest spożywane ze względu na swoje wartości odżywcze. Nie powinno to więc mieć żadnego znaczenia, tym bardziej że walory smakowe są niezmienne.
Unieruchomienie komórek drożdży
Kolejną metodą produkcji piwa bezalkoholowego jest unieruchomienie komórek drożdży. W ten sposób można upewnić się, że piwo będzie doskonałe w smaku i równocześnie nie będzie w nim żadnego alkoholu. Ta metoda w gruncie rzeczy polega na produkcji piwa z wykorzystaniem specjalnie zmodyfikowanego szczepu drożdży. Jego zadaniem jest oddanie wszystkich walorów smakowych, ale bez choćby grama alkoholu. To rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w przypadku domowej produkcji piwa. Nie wymaga ona doświadczenia, specjalnego sprzętu czy umiejętności. Cały proces produkcji piwa przebiega normalnie, wystarczy tylko zmienić rodzaj używanych do produkcji drożdży.