Pistolety do klejenia na gorąco stanowią obecnie jedno z podstawowych narzędzi do majsterkowania i prac wykończeniowych, chętnie korzystają z nich także różne gałęzie przemysłu. Używane w nich kleje tworzą wytrzymałe, odporne spoiny, a ogromną ich zaletą jest to, że można w ten sposób łączyć różne rodzaje materiałów.
Kleje do pistoletu na gorąco – rodzaje
Kleje dostępne są na rynku w wielu różnych rodzajach, ich parametry w dużym stopniu zależą od tego, z jakiego materiału zostały wykonane. Zarówno w amatorskich jak i przemysłowych zastosowaniach najczęściej używane są kleje na bazie syntetycznych polimerów octanu winylu. Posiadają one dość szeroki zakres temperatur topnienia, wynoszący od 180’C do 220’C, temperatura konkretnej odmiany jest uzależniona od zastosowanych dodatków. Kleje EVA nadają się do klejenia większości materiałów, można przy ich pomocy łączyć między innymi tekturę, drewno, papier, ceramikę, metale oraz tworzywa sztuczne. Kleje do pistoletu na gorąco produkowane są też z innych związków, w zastosowaniach przemysłowych spotyka się między innymi produkty na bazie poliolefinów, poliamidów oraz poliuretanów. Właściwości konkretnych odmian klejów zależą też w dużej mierze od zastosowanych przez producenta dodatków.
Jak wygląda proces klejenia
W temperaturze pokojowej kleje do pistoletu na gorąco mają stałą konsystencję i postać albo sztyftów o długości kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów, albo granulek. Użyte do ich produkcji tworzywo pod wpływem wysokiej temperatury przybiera formę płynną, po zaaplikowaniu w docelowe miejsce zastyga, tworząc wytrzymałe połączenie. Najczęściej spotykanym sposobem rozgrzania takich klejów są pistolety. Posiadają one wewnętrzne grzałki, a także dysze, przez które wypływa strumień ciekłego spoiwa. Klej w takich pistoletach dostarczany jest w formie sztyftów, na rynku pojawiły się też profesjonalne pistolety do kleju na granulki, które zapewniają wysoką jakość klejenia. W zastosowaniach przemysłowych przeważnie używany jest klej w postaci granulek, przede wszystkim z uwagi na wykorzystywane urządzenia do jego aplikowania. Roztopiony klej musi zostać w odpowiednim czasie naniesiony na łączone materiały, gdyż dość szybko on stygnie i przybiera stałą postać.
Ile czasu schnie klej
Przy używaniu klejów do pistoletu na gorąco jednym z ważniejszych ich parametrów jest czas schnięcia. Roztopione tworzywo po wydostaniu się z dyszy zaczyna stygnąć, jednocześnie przybierając z powrotem stałą postać. Po całkowitym ostygnięciu spoina jest już w pełni wytrzymała, ale jednocześnie niemożliwe już będą żadne poprawki. Czas schnięcia kleju jest uzależniony od jego rodzaju. Najczęściej spotykane uniwersalne kleje do pistoletu na gorąco mają go na poziomie od kilku do kilkudziesięciu sekund, niekiedy będzie to około minuty. Do kupienia są także kleje do specjalistycznych zastosowań, w których okres utrzymania płynności przedłużony został do nawet kilku minut. Czas twardnienia spoiny poza samą odmianą kleju będzie też zależny od grubości nałożonej warstwy, im spoiwa będzie więcej, tym dłużej będzie trzeba czekać na zastygnięcie całości.