impregnaty do drewna

Czym powinien się charakteryzować impregnat do drewna?

Drewno to naturalny, piękny i szlachetny materiał, którym chętnie się otaczamy. Często budujemy ogrodzenia, altany czy drewniane parawany. Jeśli chcemy, by długo wyglądały ładnie, musimy odpowiednio o nie dbać. Trwałość i atrakcyjny wygląd tego materiału możemy uzyskać stosując odpowiedni impregnat do drewna.

Jak działa impregnat do drewna?

Świeże drewno wygląda pięknie. Kiedy ustawimy w ogrodzie drewnianą ławkę, na pewno nas zachwyci. Musimy jednak pamiętać, że na drewno działa wiele czynników, które obniżają jego trwałość i negatywnie wpływają na jego wygląd. Jeśli nie wzmocnimy tego materiału specjalnym impregnatem, wilgoć, mróz, upały, promienie UV i korozja biologiczna będą powoli je niszczyły. Wahania temperatur mają wpływ na zmiany objętościowe mebla, co skutkuje pękaniem powłoki lakieru, a nawet uszkodzeniem drewna. Drewno poddawane działaniu wilgoci zaczyna gnić i staje się podatne na działanie grzybów. Szkodzą mu także owady, które drążą otwory. Pod wpływem działania słońca drewno szarzeje. Impregnacja pozwala zachować naturalny wygląd drewna, gdyż jest to nasycenie drewna środkami zabezpieczającymi przed szkodliwym działaniem grzybów, owadów, wody czy ognia. Podstawowym zadaniem impregnacji jest przedłużenie trwałości drewna.

Zobacz również  Niezastąpiony klej do wykonywania kompozycji kwiatowych, dekoracji i girland

Czym jest impregnat do drewna?

Impregnat do drewna to środek konserwujący drewno, który nakłada się na meble, płoty i inne przedmioty. Tego typu preparaty nadają drewnu kolor, nie przykrywając przy tym jego naturalnego rysunku. Używanie impregnacji jest niezbędne w przypadku elementów wyposażenia, które znajdują się pod gołym niebem. Impregnaty chronią drewno nowe, jak i takie, które służy nam od wielu lat.

Jak nakłada się impregnat?

Impregnaty można nakładać jedną z czterech metod: ciśnieniową, zanurzeniową, malarską i natryskową. Najskuteczniejsza jest metoda ciśnieniowa, która polega na wtłoczeniu odpowiedniego produktu (pod ciśnieniem) w przestrzenie międzykomórkowe całości drewnianego elementu. Metoda ta jest najdroższa, ale zdecydowanie najlepsza. Wymaga jednak korzystania ze specjalnego urządzenia zwanego autoklawem. Kiedy kupujemy gotowe meble drewniane, zapewne zostały już nałożono na nie impregnat do drewna, co poznamy po lekko zielonkawym zabarwieniu drewna. Innym sposobem impregnacji jest metoda zanurzeniowa, która polega na moczeniu drewna w impregnacie przez okres od kilku do kilkunastu godzin. Popularna jest metoda malarska, polegająca na nanoszeniu impregnatu pędzlem. Jej zastosowanie jest proste, a charakteryzuje się wysoką skutecznością, zwłaszcza, gdy użyjemy preparatów dobrej jakości. Najmniej skuteczną jest metoda natryskowa. Podczas jej stosowania zużywa się bardzo dużo środka konserwującego, a do głębszych warstw drewna dociera tak naprawdę niewielka ilość impregnatu do drewna, więc ta forma impregnacji nie jest zbyt efektywna.

Zobacz również  Niepowtarzalne efekty dekoracyjne na ścianach

Impregnat do drewna zabezpiecza ten materiał przed zniszczeniem, więc musimy go nałożyć, jeśli chcemy, by drewniane przedmioty długo wyglądały pięknie.