Farby elewacyjne na lata

Malowanie domu, niezależnie od jego powierzchni, zawsze wiąże się ze sporym wydatkiem. Nie mówiąc już o czasie, który poświęcić trzeba na malowanie ścian. Właśnie dlatego wiele osób odkłada plany remontowe na później, a kiedy już zabiera się do pracy, myśli się o remoncie na lata.

 

Farby elewacyjne – nie tylko kolory

Farby elewacyjne są bardzo różne. Wystarczy rozejrzeć się po regałach w popularnych sklepach budowalnych, by zorientować się, że można wybierać nie tylko wśród kolorów, ale przede wszystkim rodzajów farb. Producenci zazwyczaj zachwalają swoje wyroby, trudno jednak uwierzyć, że tak samo dobre są farby elewacyjne, których cena różni się nawet kilkukrotnie.

 

Jak wybierać farby elewacyjne?

Czym zatem kierować się przy wyborze? Podstawa to oczywiście dobranie odpowiedniej farby i dopasowanie jej do tynku. W przypadku tynków silikonowych, idealnym wyborem będą farby elewacyjne silikonowe. Przy tynkach akrylowych, sprawdzą się farby elewacyjne akrylowe ze sklepu http://www.studiodekoral.pl/produkty/elewacje

Zobacz również  Metody kładzenia tynku mozaicznego

Sam tynk to jednak nie wszystko. By ściana po pomalowaniu dobrze się prezentowała, trzeba ją odpowiednio przygotować do malowania. Powierzchnię do malowania trzeba starannie wyczyścić, wyrównać, a przede wszystkim odczekać kilka tygodni z malowaniem. Nie zaleca się malować zaraz po nałożeniu tynku. Właśnie dlatego malowanie najlepiej jest zaplanować na wiosnę lub jeszcze lepiej lato.

 

Jak dobrać narzędzie malarskie?

Jeśli już mowa o samym przygotowaniu do malowania, kiedy już wybiera się farbę, warto zastanowić się nad narzędziami malarskimi. W przypadku domów do malowania są zawsze duże powierzchnie. Najlepiej sprawdzają się więc wałki oraz metoda natryskowa, która pozwala nakładać farbę szybko i równomiernie. Zazwyczaj już na opakowaniach konkretnych farb elewacyjnych znaleźć można wskazówki, jakiego narzędzia malarskiego użyć. Etykiecie dobrze jest też przyjrzeć się pod innym kątem. Kluczowe są zwłaszcza informacje dotyczące wydajności. Już po szybkim wyliczeniu można odkryć, że farba o najniższej cenie w rzeczywistości wcale nie jest taka tania! Najlepiej jest więc wybrać farby ze średniej półki cenowej, a przed zakupem zapoznać się jeszcze z opiniami na ich temat.

Zobacz również  Rodzaje tynków

 

Farby elewacyjne i kolory

Podłoże, rodzaj farby czy narzędzia malarskie to jednak tylko kwestie typowo techniczne. Jeśli remont planuje się na lata, dobrze jest zastanowić się nad samym kolorem. Farby elewacyjne dostępne są już w wielu modnych odcieniach, a dom można pomalować na praktycznie każdy kolor.  Chociaż wszystkie chwyty są dozwolone, to jednak własny gust wcale nie musi okazać się najlepszym doradcą. Kiedy wybiera się farby elewacyjne, trzeba pamiętać, że będzie się malowało duże powierzchnie. Lepiej więc zrezygnować z jaskrawych kolorów. Najpopularniejsze są obecnie farby elewacyjne w neutralnych barwach, które świetnie komponują się z otoczeniem, nie gryzą w oczy, prezentują się modnie i nowocześnie. Jasne barwy – biel, popiele i ciepłe beże nie tylko są na czasie, ale i optycznie powiększają dom i dodają mu niebywałej lekkości. Jeśli więc ma się wątpliwości, jaki kolor elewacji będzie najlepszy, warto zdecydować się właśnie na takie stonowane, harmonijne kolory.