Środki ochrony drewna

W sprzedaży jest wiele środków ochrony drewna, które mają różnorodne działanie. Dzięki nim ochrona drewna jest nie tylko łatwiejsza, ale przede wszystkim znacznie bardziej skuteczna, a co za tym idzie drewniane przedmioty mogą służyć nam przez długie lata. Oto najważniejsze informacje dotyczące środków ochrony drewna.

Jakie środki ochrony drewna są najczęściej stosowane?

Najbardziej popularnym środkiem do ochrony drewna jest impregnat. Produkty najnowszej generacji działają kompleksowo i zabezpieczają drewno zarówno przed wilgocią, jak i działaniem słońca czy czynnikami biologicznymi. Jednocześnie mogą one pełnić funkcję dekoracyjną. W zależności od rodzaju ochrony impregnaty można podzielić na: wodochronne – zmniejszające nasiąkliwość drewna i utrudniające przedostawanie się wody w głąb drewna, ochrony biologicznej – zawierają substancje chemiczne, które zabezpieczają drewno przed działaniem glonów, grzybów, pleśni oraz owadów, ochrony przeciwsłonecznej – zapewniają ochronę drewna przed promieniowaniem UV, które sprawia, że drewno szarzeje, płowieje i pęka, ogniochronne – sprawiają, że drewno trudno się zapala, a płomienie nie rozprzestrzeniają się.

Oprócz tego w sprzedaży są też impregnaty lecznicze o działaniu długotrwałym, które są przeznaczone do stosowania doraźnego. Mogą one zwalczać owady i grzyby w drewnie, które już zostało zaatakowane. Impregnaty do zastosowań zewnętrznych można też podzielić ze względu na skład chemiczny na: solne, olejowe, rozpuszczalnikowe i ochronno-dekoracyjne.

Zobacz również  Jak wybrać dobrą farbę elewacyjną

Kolejnym popularnym produktem są lakierobejce. Są to produkty służące zarówno do impregnacji, jak i dekoracji drewna. Można je stosować wewnątrz i na zewnątrz. Wnikają one głęboko w strukturę drewna wzmacniając ją i sprawiają, że jest odporna na działanie czynników atmosferycznych. Lakierobejce tworzą na powierzchni cienką powłokę, która znakomicie zabezpiecza drewno, a także podkreśla jego naturalny wygląd.

Coraz większą popularnością cieszą się lazury. Produkty te łączą w sobie zalety impregnatów i lakierobejc. Nie tylko zapewniają drewnu ochronę przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi i biologicznymi, ale także sprawiają, że wygląda ono bardzo naturalnie i stylowo. Lazury, dzięki zawartości specjalnych substancji mogą także zwalczać owady i grzyby, które już zaatakowały drewno.

DIY, painting a newly built one tread staircase

Oprócz wspomnianych preparatów w sprzedaży są również specjalistyczne oleje i woski do drewna. Są to mieszanki różnorodnych olejów roślinnych praz rozcieńczalników, które poprawiają ich właściwości. Preparaty olejowe wnikają w strukturę drewna bardzo głęboko, dzięki czemu chronią je przed rozsychaniem, pękaniem i działaniem wody. Nie tworzą one szczelnej warstwy na powierzchni, dlatego drewno może oddychać. W sprzedaży są zarówno preparaty olejowe bezbarwne, jak i koloryzujące.

Zobacz również  Lakier a lakierobejca. Różnice

Każdy z wymienionych preparatów zapewnia ochronę drewna przed różnymi czynnikami. Nieco inne działanie mają lakiery, które zapewniają ochronę poprzez stworzenie twardej powłoki na drewnianej powierzchni. Warto pamiętać, że nie ma lakierów uniwersalnych, ponieważ każdy z tego rodzaju produktów ma nieco inne zastosowanie i właściwości.