Jak zabezpieczyć drewno w łazience?

 

Drewniane wykończenie łazienki dodaje wnętrzu ekskluzywnego wyglądu. Jednak, aby przez długi czas prezentowało się ono jak najlepiej, wymaga najpierw odpowiedniego zabezpieczenia przez wilgocią. Tutaj z pomocą przychodzą lakiery wewnętrzne, oleje lub woski. Należy pamiętać, że lakiery dopasowuje się do gatunku drewna, jakim zostały pokryte łazienkowe ściany lub podłogi.

Czy drewno w łazience lub kuchni to na pewno dobre rozwiązanie?

Na początek warto zastanowić się, czy wybór drewnianych mebli czy też drewna, jako materiału, który ma być użyty do pokrycia podłóg lub/oraz ścian łazienki to na pewno dobry pomysł. Jeśli już decyzja o wyborze drewna i jego gatunku zostanie podjęta, kolejnym wyborem powinny być odpowiednie lakiery do zabezpieczenia drewna przed uszkodzeniami oraz wilgocią. Warto też zastanowić się, czy do zabezpieczenia konkretnego gatunku drewna wystarczą tylko lakiery wewnętrzne, czy raczej oleje?

Dlaczego drewno w łazience potrzebuje szczególnego zabezpieczenia?

Wszelkie wątpliwości dotyczące wyboru drewna jako materiału wykończeniowego w kuchni czy łazience zwykle pojawiają się ze względu na specyfikę tych pomieszczeń. Użytkowanie kuchni i łazienki, zgodnie z ich przeznaczeniem będzie bowiem zawsze powodowało występowanie dość dużej wilgotności i ciągłą zmienność temperatur. W tych miejscach najczęściej używa się także wielu rozmaitych środków chemicznych, którymi czyszczone są urządzenia sanitarne, blaty oraz sprzęty gospodarstwa domowego. To wszystko może w sposób bardzo niekorzystny oddziaływać na drewno. Wypaczanie (wyginanie się desek) czy gnicie drewna to przykłady negatywnych efektów, jaki może wywołać woda.

Zobacz również  Rodzaje wiązań cegły klinkierowej

Od czego zależy poziom wytrzymałości drewna na wilgoć i uszkodzenia?

Drewno jest surowcem bardzo popularnym w architekturze ogrodu, gdzie jest narażone na deszcz, mróz, wiatr i słońce. Różne gatunki drewna są także chętnie wykorzystywane do budowy statków, łódek i mostów wodnych, gdzie mają stałą styczność z wilgocią. Czemu więc miałyby ulec zniszczeniu w łazience i w kuchni, w których panują zwykle nieco lepsze warunki niż na morzu czy w ogrodzie?

 

Otóż wszystko zależy po pierwsze od doboru odpowiedniego gatunku drewna, którym zostanie wykończona łazienka, a po drugie od prawidłowego zabezpieczenia drewna przez wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi. Do tego celu nadają się np. oleje, lakiery i lakiery wewnętrzne.

Salle de bain

Kiedy zabezpieczyć drewno olejem, a kiedy lakierami wewnętrznymi?

W toalecie, łazience czy też kuchni najlepiej sprawdzą się gatunki drewna charakteryzujące się niskim poziomem skurczu, które mają w sobie naturalne oleje chroniące strukturę drewna przed wodą. O dokładne właściwości drewna dobrze jest zawsze precyzyjnie wypytać sprzedawcę.

 

Wilgotne warunki idealnie znosi gatunek drewna iroko oraz teka. W przypadku tych rodzajów drewna optymalne będzie olejowanie na gorąco (wówczas olej najlepiej wniknie w głąb drewnianej powierzchni). W przypadku drewna mniej tłustego – niezbędne będzie nałożenie odpowiedniego lakieru.

Zobacz również  Środki ochrony drewna

 

Warto zdawać sobie sprawę, że do mahoniu czy cedru dobrze będzie wybrać lakiery elastyczne (uretanowy bądź uretanowo-alkidowy). Do drewna badi, merbau czy sapeli również lepiej zdecydować się na lakiery wewnętrzne przeznaczone do powierzchni, które będą narażone na wilgoć.

 

Przed przystąpieniem do lakierowania trzeba nałożyć specyfik, neutralizujące działanie naturalnych olejków drewna (zwłaszcza w przypadku podłogi wykonanej z drewna egzotycznego). Czasem warto również zakupić środek, który umożliwi lub przyspieszy twardnienie lakieru. Jeśli polakierowane powierzchnie drewniane będą odpowiednio pielęgnowane, a także czyszczone tylko specjalnymi środkami, to podłoga nie będzie wymagała kolejnego odnawiania nawet przez kilkanaście lat.