Sztućce palterowane

Jakie są sztućce platerowane?

Jakie są sztućce platerowane?

Trudno jest sobie nawet wyobrazić nie tylko świąteczne, ale i codzienne posiłki bez kompletu sztućców. Każdego dnia sięga się po nóż, codziennie używa się łyżki i widelca, każdego dnia też starannie miesza się herbatę czy kawę łyżeczką. Zanim jednak wybierze się sztućce do domu, warto się im dobrze przyjrzeć, by zakupiony komplet dobrze służył przez długie lata.

Różne rodzaje sztućców

W branży przybywa producentów, którzy oferują efektowne zestawy sztućców. Rynek jednak jest już w znacznej mierze podzielony. Największy udział mają w nim słynni producenci, którzy produkcją sztućców zajmują się od dziesiątek lat. Właśnie te solidne, znane i cenione marki mają najwięcej klientów i wciąż przyciągają nowych. Jeśli chodzi o same sztućce, ich komplety dostępne są w bardzo różnych wariantach. Na cenę zestawu wpływ ma najczęściej wielkość. Najtańsze są zestawy kilkuelementowe np. do deserów. Najwięcej zapłacić trzeba za komplety dla kilkunastu osób, które mają nawet po sto lub więcej elementów. Istotny jest też materiał, z którego wykonano sztućce. Wpływa on nie tylko na cenę, ale i na wygląd oraz sposób pielęgnacji sztućców.

Zobacz również  Czym powinien się charakteryzować impregnat do drewna?

Materiał ma znaczenie

Najbardziej popularne są obecnie sztućce wykonane ze stali nierdzewnej. To właśnie po takie sztućce sięga się na co dzień. Można je też najczęściej spotkać w marketach i sklepach z wyposażeniem do domów. Ale przy oglądaniu kolekcji sztućców można natknąć się też na inne określenia. Wielu producentów ma w swojej ofercie np. sztućce platerowane. Czym one się charakteryzują?

Platerowanie to pokrywanie sztućców dodatkową warstwą innego metalu. W przypadku sztućców najbardziej popularne jest ich posrebrzanie lub pozłacanie. Platerowane sztućce wyglądają o wiele bardziej efektownie, ale jednocześnie trzeba się podwójnie o nie zatroszczyć, by tę swoją urodę zachowały możliwie jak najdłużej.

Jak zadbać o sztućce platerowane?

Sztućców platerowanych pod żadnych pozorem nie można myć w zmywarkach. Wysokie temperatury i stosowane do czyszczenia środki chemiczne z pewnością nie posłużą delikatnym sztućcom. Sztućce posrebrzane najlepiej jest myć ręcznie w ciepłej wodzie. Dobrze jest też docenić naturalne środki czyszczące. Niezastąpione są ocet oraz soda, w których kąpiel może przywrócić sztućcom ich piękny kolor. Dobry pomysłem będzie też moczenie sztućców w wodzie po gotowaniu szpinaku, szczawiu czy ziemniaków. Koniecznie też pamiętać trzeba, że srebru nie służy siarka. By nie zżółkły, sztućce najlepiej jest więc trzymać z dala od ryb czy jajek.

Zobacz również  Niezastąpiony klej do wykonywania kompozycji kwiatowych, dekoracji i girland

Piękna pamiątka na lata

Sztućce platerowane są o wiele bardziej wymagające, niż sztućce ze stali nierdzewnej, ale to wspaniała pamiątka i wyjątkowa ozdoba stołu. Duży zestaw warto mieć więc w domu i wykorzystywać go przy szczególnych okazjach. Można też jeszcze bardziej zwiększyć wartość swojego zestawu i zlecić wygrawerowanie na sztućcach inicjałów czy innych symboli. Tak przyozdobione sztućce z powodzeniem mogą stać się pamiątką rodzinną i być przekazywane z pokolenia na pokolenie.