Sprawdzona farba emulsyjna

Sprawdzona farba emulsyjna

Farby emulsyjne to najpowszechniejsza grupa farb. Należą do nich m.in. popularne farby akrylowe i lateksowe. Ten rodzaj farb zastąpił farby klejowe i wapienne. Idealnie nadają się zarówno do pokrywania ścian, jak i sufitów.

Jaka powinna być farba emulsyjna?

Podczas wyboru farby nie należy kierować się wyłącznie barwą. Istnieje kilka szczególnie ważnych cech, do których należą m.in. trwałość i przepuszczalność. Dobra farba emulsyjna to taka, która kilka lat po nałożeniu na ścianę ma tak samo intensywny kolor, a przy tym jest łatwa w czyszczeniu. Oczywiście farba nie może odpadać ze ściany, ani tworzyć na niej „pajęczyny” przez pęknięcia. Dobry produkt tego typu charakteryzuje się jeszcze jednym aspektem: podczas malowania nie wydziela intensywnego, drażniącego zapachu. Najczęściej ze wzrostem jakości rośnie także cena, jednak w przypadku farb warto zainwestować więcej pieniędzy, ponieważ będzie to inwestycja na lata.

Dopasuj farbę do pomieszczenia

Wcale nie chodzi tu o kolor, ale o właściwości. Każda farba emulsyjna ma zastosowanie w innym typie pomieszczeń i właśnie pod tym kątem warto ją wybrać. W przypadku pokoju dziecięcego, przedpokoju i korytarza dobrze jest postawić na farbę łatwą w czyszczeniu. Tutaj świetnie sprawdzą się akrylowe tworzące trwałą powłokę, która nawet podczas częstego i intensywnego szorowania nie ulega uszkodzeniu. W kuchni i łazience warto postawić na farbę, która nie jest przepuszczalna dla wody. W tych pomieszczeniach ściany mają styczność z parą wodną oraz wodą, więc farba powinna mieć właściwości hydrofobowe. Dzięki temu nie będą pochłaniać wody i znacznie dłużej zachowają trwałość. Nieco mniej wymagającymi pokojami są salon i sypialnia. Tam ściany nie muszą być specjalnie chronione, więc bardzo droga farba emulsyjna nie będzie konieczna, jednak nie warto rezygnować z cech takich jak łatwość czyszczenia.

Zobacz również  Niezastąpiony klej do wykonywania kompozycji kwiatowych, dekoracji i girland

Farba, która się nie brudzi?

Ważną właściwością farb emulsyjnych jest połysk. Stopień połysku wpływa nie tylko na efekt wizualny, ale także na tendencję do zabrudzeń. Farby z połyskiem tworzą śliską powłokę, do której pył i brud nie przyklejają się tak łatwo. Zwykle mamy do czynienia z następującą skalą połysku: mat, mat jedwabisty lub satynowy, półmat, półpołysk i połysk. Stopień połysku zależny jest od zawartości spoiwa w farbie – im jest go więcej tym bardziej błyszcząca farba. Pomalowanie ścian w jednym pomieszczeniu farbami o różnym stopniu połysku da nam ciekawy efekt wizualny.

Wypróbuj farbę

Przed zakupem farby emulsyjnej warto kupić próbkę, którą będzie można sprawdzić na własnej ścianie. Jeśli utworzy ona równą powłokę w oczekiwanym kolorze oznacza to, że jest odpowiednia do rodzaju powierzchni ścian. Pozwoli to zaoszczędzić czas i pieniądze, które moglibyśmy stracić w przypadku zakupu nieodpowiedniego rodzaju farby. Takie rozwiązanie to świetny sposób szczególnie dla amatorów, którzy niekoniecznie potrafią określić rodzaj ścian i dobrać do nich farbę. Jeśli samodzielnie podejmujemy się remontu i chcemy zakupić farby emulsyjne warto skorzystać z próbnika.

Zobacz również  Jakie są sztućce platerowane?