Farby emulsyjne to najpowszechniejsza grupa farb. Należą do nich m.in. popularne farby akrylowe i lateksowe. Ten rodzaj farb zastąpił farby klejowe i wapienne. Idealnie nadają się zarówno do pokrywania ścian, jak i sufitów.
Jaka powinna być farba emulsyjna?
Podczas wyboru farby nie należy kierować się wyłącznie barwą. Istnieje kilka szczególnie ważnych cech, do których należą m.in. trwałość i przepuszczalność. Dobra farba emulsyjna to taka, która kilka lat po nałożeniu na ścianę ma tak samo intensywny kolor, a przy tym jest łatwa w czyszczeniu. Oczywiście farba nie może odpadać ze ściany, ani tworzyć na niej „pajęczyny” przez pęknięcia. Dobry produkt tego typu charakteryzuje się jeszcze jednym aspektem: podczas malowania nie wydziela intensywnego, drażniącego zapachu. Najczęściej ze wzrostem jakości rośnie także cena, jednak w przypadku farb warto zainwestować więcej pieniędzy, ponieważ będzie to inwestycja na lata.
Dopasuj farbę do pomieszczenia
Wcale nie chodzi tu o kolor, ale o właściwości. Każda farba emulsyjna ma zastosowanie w innym typie pomieszczeń i właśnie pod tym kątem warto ją wybrać. W przypadku pokoju dziecięcego, przedpokoju i korytarza dobrze jest postawić na farbę łatwą w czyszczeniu. Tutaj świetnie sprawdzą się akrylowe tworzące trwałą powłokę, która nawet podczas częstego i intensywnego szorowania nie ulega uszkodzeniu. W kuchni i łazience warto postawić na farbę, która nie jest przepuszczalna dla wody. W tych pomieszczeniach ściany mają styczność z parą wodną oraz wodą, więc farba powinna mieć właściwości hydrofobowe. Dzięki temu nie będą pochłaniać wody i znacznie dłużej zachowają trwałość. Nieco mniej wymagającymi pokojami są salon i sypialnia. Tam ściany nie muszą być specjalnie chronione, więc bardzo droga farba emulsyjna nie będzie konieczna, jednak nie warto rezygnować z cech takich jak łatwość czyszczenia.
Farba, która się nie brudzi?
Ważną właściwością farb emulsyjnych jest połysk. Stopień połysku wpływa nie tylko na efekt wizualny, ale także na tendencję do zabrudzeń. Farby z połyskiem tworzą śliską powłokę, do której pył i brud nie przyklejają się tak łatwo. Zwykle mamy do czynienia z następującą skalą połysku: mat, mat jedwabisty lub satynowy, półmat, półpołysk i połysk. Stopień połysku zależny jest od zawartości spoiwa w farbie – im jest go więcej tym bardziej błyszcząca farba. Pomalowanie ścian w jednym pomieszczeniu farbami o różnym stopniu połysku da nam ciekawy efekt wizualny.
Wypróbuj farbę
Przed zakupem farby emulsyjnej warto kupić próbkę, którą będzie można sprawdzić na własnej ścianie. Jeśli utworzy ona równą powłokę w oczekiwanym kolorze oznacza to, że jest odpowiednia do rodzaju powierzchni ścian. Pozwoli to zaoszczędzić czas i pieniądze, które moglibyśmy stracić w przypadku zakupu nieodpowiedniego rodzaju farby. Takie rozwiązanie to świetny sposób szczególnie dla amatorów, którzy niekoniecznie potrafią określić rodzaj ścian i dobrać do nich farbę. Jeśli samodzielnie podejmujemy się remontu i chcemy zakupić farby emulsyjne warto skorzystać z próbnika.