Troska o odpowiedni wygląd drewna oznacza konieczność właściwej pielęgnacji. Stosować można lakier, bejcę lub lakierobejcę. Bejca do drewna to produkt, który często się stosuje do wykańczania drewna. Preparaty tego typu występują w wielu rodzajach, więc mają dużo zastosowań. W sklepach znajdziemy także farby, lazury, lakierobejc i lakiery do drewna. Jakie właściwości mają te produkty? Który wybrać?
Zalety bejcy do drewna
Bejca do drewna jest wodnym roztworem barwników i substancji ochronnych. Około 90% objętości całego preparatu stanowi woda, więc bejca jest bardzo płynna. Preparat dobrze wnika w głębsze warstwy drewna, wzmacnia je i podkreśla usłojenie. Można zmienić barwę drewna, a jednocześnie nie straci ono swojego naturalnego uroku. Poza bejcą wodną w sklepach znajdziemy także bejce rozpuszczalnikowe lub olejne. Mają one inny skład i właściwości chemiczne, ale podobne właściwości estetyczne. Bejce olejowe i rozpuszczalnikowe mają dużą zawartość substancji ochronnych, więc dobrze chronią drewno. Meble możemy wykończyć dowolną bejcą, świetnie sprawdzi się wodna. Bejca nadaje drewnu kolor, ale nie zabezpiecza go przed działaniem wody, więc po bejcowaniu trzeba nałożyć lakier.
Kiedy wybrać lakier?
Lakier ma inne właściwości niż bejca, gdyż dobrze zabezpiecza podłogę. Bejca może zmienić kolor podłogi i nadać jej ładny odcień, ale nie zapobiegnie zniszczeniu. Lakierowanie podłogi jest więc koniecznością, jeśli chcemy, by była odporna na uszkodzenia. W sklepach znajdziemy lakiery rozpuszczalnikowe i na bazie wody. Te pierwsze są bardzo twarde, odporne na uszkodzenia, wilgoć i działania detergentów. Ich głównym składnikiem jest rozpuszczalnik, który ma charakterystyczny, bardzo nieprzyjemny zapach wydzielający się podczas wysychania powierzchni. Lakier olejno-
-żywiczny tworzy powłoki bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych. Za najlepsze uważa się lakiery poliuretanowe występujące w wersji jedno- lub dwuskładnikowej, które są bardzo elastyczne i odporne na wilgoć.
Czym jest lakierobejca?
Lakierobejce łączą w sobie cechy bejc i lakierów. Oznacza to, że są transparentne, dają kolor i jednocześnie tworzą na powierzchni drewna mocną i elastyczną powłokę. Lakierobejce, przeciwnie niż bejce znakomicie chronią także przed wodą. Drewno pomalowane takim preparatem nie sinieje i jest odporne na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Niektóre lakierobejce mają w składzie substancje chroniące przed pleśnią, a nawet owadami. Takie preparaty zdobią drewno i pełnią funkcje impregnatu. Najlepsze lakierobejce są tiksotropowe, co znaczy, że ich gęstość jest na tyle duża, iż w trakcie malowania nie kapią i nie tworzą zacieków.
Jeśli odpowiednio zakonserwujemy drewno, będzie długo pięknie wyglądać. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, użyjmy bejcy, lakieru lub lakierobejcy.