Malarz to rzemieślnik, który wykonuje swoją pracę, czyli pokrywa różne powierzchnie farbami, tapetami, emulsjami i wszystkim tym, czym ściany (zarówno wewnętrzne i zewnętrzne), stolarkę i inne rzeczy, można pokryć. Pojawia się pytanie – czy malarz może być dobry lub zły? Co decyduje o tym, że niektórzy fachowcy nie mogą opędzić się od klientów, a inni są zmuszeni zmienić branżę?
Czym zajmuje się malarz ?
Od specjalisty w dziedzinie malowania oczekuje się, że zastaną powierzchnię, bez względu na jej stan, doprowadzi do stanu używalności, czyli pokryje takim materiałem, jaki życzy sobie klient. Efektem jego pracy jest pomalowana ściana, mebel, instalacja, ogrodzenie itd.; słowem – wszystko to, co można czymś pokryć. Zdaje się być to zajęciem banalnym – cóż to za filozofia maznąć pędzlem zakupionym w specjalistycznym markecie pełnym stosownych sprzętów – pędzli, wałków, wiader, gipsów, farb i całego ustrojstwa, które ze zwykłego Kowalskiego ma uczynić malarskiego mistrza. Każdy, kto podjął się zadania samodzielnego odnawiania mieszkania wie, że nie jest to proste. Fora internetowe pełne są domorosłych specjalistów, którzy wołają o pomoc, gdy świeżo „położony” sufit spadnie na głowę, ściana pęka, farba nie chce się trzymać a wściekła partnerka rzuca gromy z oczu. Malarz amator zazwyczaj bowiem nie wie, iż przed przystąpieniem do wykonywania prac trzeba przejrzeć dokumentację techniczną a następnie przygotować podłoże. I nie mamy tu na myśli podłogi
a powierzchnię, którą będziemy malować. Trzeba zakryć wszystkie dziury, usunąć wszelkie uszkodzenia, a następnie zagruntować powierzchnię. No tak, dużo tego, a prawdziwy malarz wie to wszystko.
Jaki powinien być dobry malarz ?
Od dobrego fachowca oczekujemy tego, że będzie wiedział wszystko to, co wiedzieć powinien, a przede wszystkim tego, iż wiedzę sprawnie przełoży na praktykę. Malarz idealny nie spóźnia się, nie pije alkoholu w pracy (co, jak wiemy, kiedyś się zdarzało), jest słowny i dotrzymuje terminów. Nade wszystko jednak musi słuchać swojego klienta i doradzić mu, gdy ten wymyśla projekty, których nie da się zrealizować. Przyda się więc cierpliwość, umiejętność rozmowy oraz otwartość na nowości, które klient wygrzebał z czeluści internetu. Nie należy zapomnieć o fakcie, który zdaje się być oczywistym, ale w praktyce nie zawsze takim jest – malarz musi po prostu umieć to, czym się zajmuje, a że trening czyni mistrza, niech dużo ćwiczy.
Wybierając fachowca, któremu oddamy w ręce nasze mieszkanie, dobrze mu się przyjrzyjmy, nie bójmy się zadawać pytań. Banalnym, ale skutecznym testem na sprawdzenie profesjonalizmu fachowca jest możliwość przyjrzenia się jego pracom (jeśli jest to możliwe) oraz stara, sprawdzalna prawda – dobry malarz zawsze ma dużo pracy. Wybierajmy więc takiego, który ma doświadczenie, umiejętności, cierpliwość i wprawne oko.