Obecnie coraz rzadziej można się spotkać z białymi ścianami w domach czy mieszkaniach. Powoli również jednokolorowe powierzchnie zaczynają być odbierane jako nieco nudne. Wielu z nas pragnie tworzyć niezwykłe efekty na ścianach w swoim domu. Powstają na nich ciekawe dekoracje, dzięki którym wnętrza stają się niepowtarzalne i bardzo nastrojowe. Osiągnięcie takiego efektu nie jest niczym skomplikowanym – trzeba tylko wiedzieć, jakich należy użyć materiałów oraz w jaki sposób je nakładać, żeby uzyskać pożądany rezultat.
Jakich materiałów można używać do wykonywania ciekawych dekoracji ścian?
Żeby tworzyć niebanalne efekty na ścianach potrzebne są specjalne farby. W sklepach należy szukać ich pod nazwą dekoracyjne. Mogą być stosowane zarówno bezpośrednio na odpowiednio przygotowana ścianę, jak również na tynki lub masy służące do tworzenia atrakcyjnych powierzchni.
Tynki strukturalne i wszelkiego rodzaju masy dekoracyjne doskonale nadają się do urozmaicania wyglądu ścian. Mają nieco inny skład oraz wygląd niż powszechnie stosowane tynki cementowo-wapienne. W zależności od konkretnego rodzaju masy oraz sposobu jej nakładania można uzyskać zupełnie różne rodzaje powierzchni.
Jak stworzyć niezwykłe efekty na ścianie?
Korzystając z farb dekoracyjnych można sprawić, że ściana nabierze zupełnie nowego charakteru, jednak przed dokonaniem zakupu warto dowiedzieć się dokładnie jakie są ich rodzaje oraz jakich efektów na ścianie należy się spodziewać.
Kryjące farby na bazie płytek złota i srebra lub z dodatkiem masy perłowej tworzą delikatnie błyszczącą powłokę, która kojarzy się na przykład z satyną, aksamitem czy metalem. Można je stosować na różnych powierzchniach. Ostateczny wygląd ściany uzależniony jest również od tego jaką techniką nałożymy farbę – pędzlem, wałkiem, a może gąbką lub szpachlą.
Następna propozycja to półtransparentne farby laserunkowe, które można stosować na wcześniej pomalowaną ścianę lub ewentualnie barwić. Efekty, jakie widać na ścianie po pracy z tego rodzaju farbami są naprawdę zdumiewające. Powstaje bowiem różnobarwna, przecierana powierzchnia, która charakteryzuje się głębią, a jednocześnie jest delikatnie błyszcząca.
Na rynku dostępne są również dekoracyjne farby przeźroczyste, które zawierają w swoim składzie brokat lub dają efekt spękanych ścian. Pełnią one rolę wykończenia, gdyż nakłada się je na wcześniej pomalowaną ścianę. To dobry pomysł na to, aby urozmaicić kolor, dlatego warto pomyśleć o takiej migoczącej warstwie lub gwałtownym „postarzeniu” powierzchni ścian.
W przypadku tynków strukturalnych możemy tworzyć dekoracje ścian, które będą imitowały beton, stiuk wenecki, marmur, metal, piaskowiec itd. Kluczowy jest tutaj sposób nakładania i kształtowania masy. Na przykład jeśli chcemy uzyskać na ścianie efekt w postaci stiuku, trzeba nakładać go packą. Najlepiej zrobić trzy warstwy, a na samym końcu dobrze je wygładzić. Wówczas powierzchnia ściany będzie płaska, a jednocześnie powstanie wrażenie intrygującej głębi.
Warto zapoznać się z różnymi możliwościami, dotyczącymi tworzenia niezwykłych efektów na ścianach, po to by następnie wybrać jedną z nich i zastosować w swoim mieszkaniu lub domu.