Farba

Cechy farb akrylowych

Remont naszego domu, zwykle wiąże się z malowaniem ścian. Stajemy, więc przed wyborem jaki rodzaj farby wybrać. Poza kwestią estetyczną, istotna jest również jej trwałość. Coraz większą popularnością cieszą się farby akrylowe, które doskonale sprawdzają się w aranżacji wnętrz. Ich podstawowym składnikiem są żywice poliakrylowe.

Jaka jest charakterystyka farb aktylowych?

Farby i emalie akrylowe cieszą się takim zainteresowaniem, głównie dzięki swojej trwałości. Początkowo były stosowane na zewnątrz domów, gdyż są bardzo odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne. Wilgoć, czy promieniowanie UV nie powoduje żółknięcia farby akrylowej. Farby akrylowe tworzą swoją powłokę przez tzw. schnięcie fizyczne, czyli poprzez odparowywanie z nich rozpuszczalników. Dostępne są w bardzo szerokiej kolorystyce, co sprawia, że doskonale nadają się do ciekawej aranżacji wnętrz.

Czy warto decydować się na farbę akrylową?

Farby akrylowe umożliwiają szybkie odświeżenie mieszkania na długie lata. Bardzo szybko schną, tworząc solidną powłokę na ścianach. Są bardzo odporne i dostępne w żywych, intensywnych kolorach. Jedyną, negatywną cechą farb akrylowych jest niska odporność na zarysowania, jednak przeciętnie rzadko chodzi do zarysowa ścian, z tego względu warto wybierać ten rodzaj farby.

Zobacz również  Środki ochrony drewna

Emalie

Farby i emalie akrylowe są wyjątkowo łatwe w nakładaniu. Bardzo dobrze kryją ściany, dlatego po pomalowaniu nimi ścian nie pozostają nieestetyczne smugi. Dodatkowo dzięki zastosowaniu tego rodzaju farb, możemy chronić swój dom przed zabrudzeniami. Możemy je myć i szorować, bez obraz o zniszczenie ścian. Farby akrylowe tworzą lekki połysk, który w znacznym stopniu wpływa na ich trwałość, co jest dodatkowym atutem estetycznym.

Czy farby akrylowe są toksyczne?

Farby akrylowe zaliczamy do gatunku farb wodnych. Pigment dodawany jest do zawiesiny żywic akrylowych, co skutkuje tym, że możemy je bez najmniejszego problemu rozcieńczyć zwykłą wodą. Farby akrylowe nie są więc szkodliwe dla naszego zdrowia. Rozpuszczalnikiem farb akrylowych jest woda, co eliminuje nieprzyjemny zapach, a co najważniejsze, nie wpływa negatywnie na środowisko, jak również otoczenie w którym jest nakładane.

Czy jest farba lateksowa?

Odmianą farby akrylowej jest farba lateksowa. Jest to farba z dodatkiem żywicy kauczukowej. Jest doskonałą alternatywą, dla osób, które nie lubią błyszczących ścian. Farba lateksowa jest matowa i bardzo odporna na zabrudzenia i zarysowania, dlatego warto, w zależności od potrzeb niekiedy wybierać tę odmianę.

Zobacz również  Beton w kolorze

Gdzie stosować farby akrylowe?

Farby akrylowe dzięki temu, że nie są toksyczne możemy stosować w dowolnym pomieszczeniu naszego domu. Szczególnie zalecane są do miejsc narażonych na zabrudzenia, takich jak kuchnia, czy pokój dziecięcy. Do malowania elementów drewnianych (np. mebli, ram okien), jak również metalowych (farby akrylowe do kaloryferów)  doskonale sprawdzają się emalie akrylowe.

Artystyczne farby akrylowe

Do tej pory malarze zwykłe korzystali z tradycyjnych farb olejnych. Powstały jednak farby akrylowe, które posiadają bardzo podobne właściwości. Jest to sposób na szybkie i ekspresyjne malowanie obrazów, które z czasem nie stracą intensywności barw. Są tańszym substytutem tradycyjnych farb olejnych i obecnie dominują przemysł artystyczny.