Rodzinna kolacja – jak sprawić, by była niezapomniana

Jest wiele okazji, by zaprosić rodzinę na uroczystą kolację. Chcemy spędzić czas z bliskimi w dniu urodzin, imienin lub gdy w naszym życiu wydarzy się coś ważnego. Jeśli chcemy olśnić tak wyjątkowych gości, musimy się dobrze przygotować. Ugotujmy pyszne jedzenie i ładnie udekorujmy stół. Co jest potrzebne? Zastawa, serwetki, sztućce. Sklep z wyposażeniem do domu z pewnością ma w asortymencie wszystko, co jest potrzebne.

Jak usadzić gości przy stole?

Jeśli chcemy, by kolacja się udała, musimy zaprosić odpowiednich gości, którzy chętnie będą ze sobą rozmawiać. Zadbajmy, by obok siebie nie siedziały osoby, które (co zdarza się i w rodzinie) nie bardzo się lubią. Jeśli rozpocznie się dramatyczna bitwa na sztućce, sklep z wyposażaniem z pewnością nie przyjmie reklamacji, gdy się połamią. Dobierzmy sąsiadów przy stole tak, by chętnie ze sobą rozmawiali i żartowali. Maruder potrafi zepsuć humory wszystkim zaproszonym. Gości sadzamy na zmianę, raz kobieta, raz mężczyzna. Gospodarze powinni usiąść w wygodnym miejscu, najlepiej u szczytu stołu.

Zobacz również  Jak urządzić sypialnie?

Jak nakryć stół?

Podstawą ładnie nakrytego stołu jest piękny obrus, który trzeba dokładnie wyprasować. Najlepiej, by był klasyczny, czyli śnieżnobiały. Za dekoracje niech posłużą bukiet kwiatów i świeczniki. Zadbajmy o ładne i dobrze wypolerowane sztućce. Sklep z talerzami, kieliszkami i innymi akcesoriami, może mieć również na tak zwanym stanie ładne obrączki do serwetek. Biała, lniana serweta spięta choćby elegancką kokardą sprawi, że wystrój stołu będzie bardzo odświętny. Z serwetek możemy zrobić także specjalne kieszenie na sztućce. Pamiętajmy, by dekoracje nie uniemożliwiały gościom rozmów czy swobodnego sięgania po potrawy.

Sztućce i cała reszta

Tradycyjna kolacja składa się z trzech podestowych dan: przystawki lub zupy, dania głównego i deseru. Musimy nakryć stół tak, by do każdej z potrwa był odpowiedni talerz i sztućce. Potrzebujemy więc talerze, kieliszki do wina i wody oraz sztućce do poszczególnych dań. Rozmieszczenie wszystkiego nie jest trudne, ale trzeba się trzymać kilku zasad. W sklepie ze sztućcami można znaleźć instrukcje, jak układać noże, widelce i łyżki. Zgodnie z nimi sztućce układamy tak, by po zewnętrznej stronie znalazły się te, których będziemy używać jako pierwszych. Nad talerzem kładziemy sztućce do deserów, czyli widelczyk lub łyżeczkę. Kieliszki należy ustawić po prawej stronie, nad ostrzami nożny.

Zobacz również  Jaki olej do drewna wybrać?

Jakie potrawy podać?

Zanim opracujemy menu, dowiedzmy się, czy nasi goście mogą jeść wszystko. Jeśli ktoś przestrzega konkretnej diety, podajmy potrawy, których zjedzenie jej nie złamie. Zadbajmy o to, by nasi goście nie wyszli głodni. Rodzaj potraw dobierzmy również do pory roku. Latem świetnym pomysłem są dania, w których wykorzystamy sezonowe potrawy, na przykład szparagi. Rolę deseru może pełnić pyszna tarta z truskawkami. Zimą podajmy rozgrzewające potrawy, na przykład gorącą zupę czy deser z korzennymi przyprawami.

Uroczysta kolacja dla najbliższych może wprawić nas w nerwowy nastrój. Musimy przygotować potrawy, pięknie nakryć stół, wypolerować sztućce. Sklep spożywczy leżący blisko naszego domu z pewnością ma w ofercie chleb, masło i wędliny. Może goście zabawią się w przygotowanie kanapek? Pamiętajmy, że na każdym przyjęciu najważniejsza jest dobre atmosfera, a nie zapewni jej zestresowany gospodarz.