Meble klasyczne czy nowoczesne – ważny dylemat przed zakupem

Pokój dzienny to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu. To w nim spotykamy się z rodziną po całym dniu pracy i nauki. Wybierając meble do salonu musimy więc zadbać o wygodę i funkcjonalność. Dodatkowo, muszą być po prostu ładne, by zachwyciły naszych gości. Od nas zależy, czy wybierzemy klasyczne czy może nowoczesne meble. W końcu to nasz salon.

Jakie meble do salonu musimy kupić?

Bez względu na to, w jakim stylu urządzimy salon, jest kilka mebli do salonu, które muszą się w nim znaleźć. Pokój dzienny musi spełniać wiele funkcji, a przede wszystkim ma być miejscem wypoczynku dla całej rodziny. Elementy wyposażenia muszą być komfortowe i wygodne. Wybór zacznijmy od określenia stylu, w którym chcemy urządzić pokój. Następnie wybierzmy wygodną sofę, stolik kawowy, fotel, komodę i witrynę, które stworzą spójną całość. Podczas wyboru mebli do salonu musimy pamiętać o tym, by nieświadomie nie mieszać stylu klasycznego z nowoczesnym, gdyż stylistyczny chaos nigdy nie wygląda dobrze. Dobierzmy także pasujący do całości wyposażenia kolor ścian i podłóg.

Zobacz również  Podstawowe zasady zabezpieczenia drewna

Nowoczesne krzesła

Meble do salonu w stylu klasycznym

Styl klasyczny przez wielu uważany jest za nudny i nieco „babciny”, ale wcale taki nie jest. Klasykę bowiem można nieco uwspółcześnić za pomocą kolorowych dodatków, na przykład poduszek czy bibelotów. Bazą dla tego stylu są drewniane (w tańszej wersji, pokryte drewnopodobną okleiną)

meble w stonowanej kolorystyce, często zdobione za pomocą ornamentów. Klasyczne meble do salonu nadają wnętrzu eleganckiego stylu, a w połączeniu z jasnymi i „spokojnymi” kolorami ścian i podłóg tworzą spójne wnętrze. Jeśli urządzamy pokój dzienny w tym stylu, nie możemy szaleć z kolorami czy fakturami. Kanapa powinna być jasna, najlepiej beżowa. Możemy ustawić także pojemne półki na książki i wygodne regały.  Wybierajmy raczej stonowane dodatki, które podkreślą urodę mebli. Styl ten może wydawać się nudny, ale jeśli będziemy postępować zgodnie z zasadami, unikniemy wrażenie chaosu i stworzymy przytulne wnętrze.

Nowoczesne meble do salonu

W przeciwieństwie do mebli w klasycznym stylu, których wygląd łatwo określić, nowoczesne elementy wyposażenia trudno opisać w kilku słowach. Ich wygląd bowiem zmienia się wraz z modą i trendami w architekturze i wzornictwie. W nowoczesnym wnętrzu możemy znaleźć meble o różnych fakturach, kolorach czy materiałach. Można odnieść wrażenie, że w takim pomieszczeniu jest pomieszanie z poplątaniem, gdyż obok klasycznego stołu stoją plastikowe meble. Jest to zamierzony efekt, ale trzeba pamiętać, by wszystko umiejętnie dopasować. Meble do salonu w nowoczesnym stylu zazwyczaj tworzą proste, geometryczne wzory w różnych kolorach, od bardzo wyrazistego po stonowany. Na ich tle wyróżniają się oryginalne elementy, na przykład designerska lampa czy krzesło wykonane z metalu. Nowoczesny styl daje dużo swobody, ale jednocześnie stawia prze projektantem dużo wyzwań. Pokój może być nieco szalony, ale nie powinien być chaotyczny.

Zobacz również  Tynki zewnętrzne na elewację

Bez względu na to, na jaki styl wystroju się zdecydujemy, pamiętajmy, że pokój dzienny musi być przytulny tak, by zachęcał domowników do spędzania w nim czasu. Meble do salonu muszą być nie tylko ładne, ale i funkcjonalne, gdyż dom jest przede wszystkim do mieszkania.