olej do drewna

Olej do drewna wewnątrz pomieszczeń

Choć od dłuższego czasu panuje moda na meble z tworzyw sztucznych, to nadal ozdobę wielu domów stanowią masywne szafy i dekoracyjnie zdobione komody z drewna. Powraca też trend związany z naturalnie wyglądającą podłogą z prawdziwych desek. Jak konserwować takie perełki? Skutecznym preparatem wydłużającym ich trwałość jest olej do drewna. 

Dlaczego warto wybrać olej?

Istnieje wiele odpowiedzi na to pytanie. Olej do drewna przede wszystkim chroni meble oraz podłogi przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wodą i zwiększa ich walory estetyczne. W przeciwieństwie do innych preparatów konserwujących, nie tworzy dodatkowej powłoki, ani nie zabarwia drewna na inny kolor. Wręcz przeciwnie – wydobywa jego naturalne piękno, akcentując rysunek słojów i pogłębiając barwę. W zależności od tego, jaki olej wybierzemy, nasze meble nabiorą delikatnego, satynowego połysku lub ich wygląd pozostanie matowy, lecz zacznie przyciągał wzrok urokiem drewna nasyconego substancjami odżywczymi aż po samą strukturę.

Klasyczne piękno mebli i drewnianych podłóg to nie wszystko – efektem olejowania jest bowiem przede wszystkim zwiększenie ich trwałości oraz wytrzymałości na uszkodzenia. Drewno, które jest właściwie odżywione nawet w swoich najgłębszych warstwach, lepiej znosi wszelkie uderzenia oraz zarysowania. Nawet, jeżeli pojawią się na nim rysy, to będą one mniej widoczne niż na powierzchni zakonserwowanej lakierobejcą. W przypadku postania niewielkich uszkodzeń dojdzie natomiast do samoregeneracji w wyniku pęcznienia fragmentów materiału drzewnego, dzięki czemu meble lub podłogi nadal będą wyglądały jak nowe.

Zobacz również  Środki ochrony drewna

Preparat do zadań specjalnych

Olej do drewna sprawdzi się w przypadku powierzchni wykonanych z sosny, świerku i innych gatunków drzew rosnących w naszej strefie klimatycznej. Można go również z powodzeniem stosować do konserwacji podłóg i mebli bazujących na egzotycznych, a przez to zwykle twardszych rodzajach drewna. Przed zakupem preparatu sprawdźmy na etykiecie, czy jest on przeznaczony do przedmiotów wykonanych z krajowych lub zagranicznych gatunków drzew.

Niektóre oleje dostępne na rynku zawierają sykatywy, które przyspieszają schnięcie, warto je zastosować, jeżeli chcemy szybko przeprowadzić proces konserwacji. Dla osób, które preferują wybór produktów ekologicznych i bezpiecznych dla zdrowia można polecić oleje pozbawione rozpuszczalników. W ich składzie znajdziemy między innymi czyste oleje mineralne oraz wosk pszczeli, który dodatkowo odżywia drewno. Oferta producentów olejów jest obecnie bardzo szeroka, więc z pewnością wybierzemy produkt odpowiedni do naszych potrzeb.

Olejowanie było praktyką znaną już kilkaset lat temu i to dzięki niemu możemy nadal podziwiać w dawnych pałacach szlachetne piękno drewnianych podłóg. Nic nie stoi na przeszkodzie, by upodobnić do nich również deski zdobiące nasze salony lub sypialnie – tym bardziej, że dzięki rozwojowi nauki dysponujemy już lepszymi środkami do konserwacji drewna niż nasi przodkowie.

Zobacz również  Jak wybrać dobrą farbę elewacyjną