Elementy dekoracyjne na ścianie

Niepowtarzalne efekty dekoracyjne na ścianach

 

Niebanalnie wykończona ściana wnosi do pomieszczenia bardzo dużo. Może być nie tylko bazą dla mebli i dodatków, ale również sama stanowić swoistą ozdobę. Jakie efekty dekoracyjne mogą zupełnie odmienić mieszkanie?

Jak dobrać szablon?

Do stworzenia pięknej grafiki wcale nie trzeba posiadać zdolności manualnych. Można użyć do tego szablonów, wśród których wybór jest naprawdę ogromny. Wystarczy pokryć puste miejsca dowolną farbą, a stworzymy niepowtarzalne efekty dekoracyjne w ciągu kilku minut. Ciekawe patenty to np. drzewo, na którego gałęziach można powiesić zdjęcia, lub różnego rodzaju ramki namalowane farbą na ścianie.

Lakierowanie dekoracyjne

Na ścianach – tak samo jak na podłogach – świetnie sprawdza się lakier. Lakierowanie dekoracyjne pozwala uzyskać przezroczystą powłokę na ścianie. Lakier może zapewnić nie tylko efekty dekoracyjne, ale również pomóc w ochronie ściany i zapewnić farbie dłuższą żywotność. Dzięki lakierowaniu można uzyskać efekt spękania. Wówczas lakier nakładamy na ścianę już pomalowaną, a następnie pokrywamy go warstwą farby akrylowej. Zasada jest jedna: im grubsza warstwa nałożonej farby tym większe spękania. Najlepiej, aby wybrać produkt w kontrastowym kolorze do tego, który już znajduje się na ścianie. Drugim typem lakieru jest lakier półmatowy. Może on zawierać różne drobinki, które sprawią, że ściana będzie pięknie błyszczeć.

Zobacz również  Sprawdzona farba emulsyjna

Cegła i kamień – co wybrać?

Ten trend przyszedł do nas ze Stanów Zjednoczonych. Ściany nowojorskich mieszkań często pokryte są czerwoną cegłą. W Polsce tego typu efekt dekoracyjny możemy uzyskać dzięki specjalnym „ceglanym” płytkom, które przyklejamy do ściany. Wśród sztucznych cegieł wybór jest naprawdę duży – mogą występować w tradycyjnym czerwonym kolorze, być białe lub czarne. W przypadku kamienia również możemy znaleźć mnóstwo wariantów – zarówno pod względem koloru, jak i kształtu. Świetnie sprawdzają się ceglane lub kamienne płytki położone na jednej ścianie w pomieszczeniu. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt możemy zdecydować się na lakierowanie dekoracyjne kamienia. Wówczas będzie on pięknie lśnił.

Tapetowanie

Tapety do sposób na ozdobienie mieszkania, który znamy od lat. Jednak niekoniecznie musimy robić to tak, jak kiedyś. Dziś świetnie sprawdzają się tapety położone tylko na jednej ścianie w pokoju, a nawet na jej fragmencie. Z tapety możemy zrobić grubszy pionowy pasek, którym pokryjemy ścianę, przy której postawimy np. niewysoką komodę lub przybijemy wiszące półki. Jeżeli chcemy położyć tapetę w kuchni warto wybrać tą pokrytą warstwą winylu. Tradycyjne tapety mogą okazać się niewytrzymałe w takich warunkach, ponieważ cechują się znacznie mniejszą wodoodpornością.

Zobacz również  Jakie są sztućce platerowane?

Oryginalne efekty dekoracyjne na ścianach możemy uzyskać przy naprawdę niewielkim nakładzie czasu i pieniędzy. Tapety, szablony, czy kamienne lub ceglane płytki sprawiają, że do zrobienia remontu wcale nie potrzeba ogromnego talentu. Liczy się przede wszystkim pomysł i wybranie rozwiązania, które będzie wyglądać najlepiej w naszych wnętrzach.