Najlepsze farby lateksowe

Wraz z nadejściem wiosny często decydujemy się na odświeżenie mieszkania. Najlepszym sposobem jest odmalowanie ścian. Pomalowane pomieszczenia wyglądają na czystsze i są dobrym sposobem na niedrogą zmianę aranżacji mieszkania. Znajomi doradzają nam często wybór farb lateksowych, ale czy słusznie?

Czy farby lateksowe zawierają lateks?

Wbrew powszechnemu przekonaniu farby lateksowe nie zawierają lateksu. Najczęściej są to emulsyjne farby akrylowe o wysokiej zawartości żywic. Powierzchnia pomalowana takimi farbami tworzy charakterystyczna powłokę przypominającą lateks.

Najlepsze farby lateksowe
Najlepsze farby lateksowe

Jakimi cechami wyróżniają się farby lateksowe?

Farby lateksowe bardzo dobrze kryją powierzchnie malowaną, ze względu na ich gęstość. Niektóre zawierają teflon, lub wysokiej jakości żywice i pigmenty. Niektórzy z producentów stosują w nich układ wypełniaczy ceramicznych. Powoduje to, iż ściany nimi pokryte są odporne na zabrudzenia oraz mają najwyższą klasę zmywalności (według norm PN-C-819141:2002 i PN-EN 13300:2002).

Dodatkową zaletą farb lateksowych jest to, że nie zawierają rozpuszczalników organicznych, co powoduje, że nie są szkodliwe dla ludzi i środowiska. Farby lateksowe są to produkty wodorozcieńczalne, nie wydzielające intensywnego zapachu. Większość z nich ma certyfikat Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Testowane farby sprawdzane są pod względem zawartości lotnych związków organicznych (LZO). Im niższa jest zawartość  LZO w farbie, tym zdrowsza jest ona dla alergika.

Zobacz również  Jakie narzędzia stosować do lakierowania drewna?

Do jakich pomieszczeń  można ich używać?

Farby lateksowe mają bardzo szerokie zastosowanie do wszystkich pomieszczeń, sufitów i ścian. Ze względu na swoje właściwości dobrze jest pomalować nimi ściany w korytarzach i przedpokojach. Ponadto można je wykorzystywać w pomieszczeniach gdzie powierzchnie narażone są na częste zabrudzenia. Można je zmywać mokrą ścierką, nie martwiąc się, że utracą kolor lub fakturę. Farby lateksowe przeznaczone do kuchni i łazienek zawierają dodatki, które zapobiegają pojawianiu się pleśni i grzybów. Jest to kolejny argument, aby wybrać tego typu produkt.

Farby lateksowe wydają się być idealne do dekoracji wszystkich pomieszczeń w naszych mieszkaniach. Z powodzeniem można stosować je na ścianach i sufitach. Ponadto szeroka oferta tego typu produktów powoduje, że niemal  każdy może wybrać coś dla siebie.