Malowanie drewna egzotycznego

 

W polskich domach dominuje tendencja do kupowania elementów drewnianych, wykonanych z rodzimych gatunków drzew. Dzieje się tak między innymi dlatego, że malowanie drewna egzotycznego jest trudniejsze niż innych gatunków. Jednak, gdy już ktoś zdecyduje się na taki rodzaj, musi się liczyć z tym, że lakierowanie drewna będzie wymagało trochę wysiłku.

 

Jakie są zalety drewna egzotycznego?

 

Zazwyczaj drewno egzotyczne pochodzi – jak sama nazwa wskazuje – z egzotycznych krajów. Można by rzec, że takie drewno ma w sobie zapach tropikalności, a dodatkowo wyróżnia się dużą trwałością. Malowanie drewna egzotycznego sprawia, że zostają podkreślone wszystkie jego walory estetyczne oraz użytkowe. Jeśli chodzi o trwałość, to drewnu egzotycznemu przypisuje się długowieczność. Bardzo wiele gatunków z tego drzewostanu ma tendencję do zachowywania swojej barwy oraz właściwości, pomimo upływającego czasu.

 

Zobacz również  Podstawowe zasady zabezpieczenia drewna

Lakierowanie drewna egzotycznego jeszcze bardziej podkreśla jego walory, a jednocześnie dzięki jego właściwościom, polakierowane elementy nie muszą być zbyt często konserwowane. Ostatnim elementem o którym warto wspomnieć jest bogactwo barw egzotycznych gatunków drewna. Można spotkać odcienie bieli, czerwieni poprzez brązy, a kończąc na szarości oraz czerni.

Jak wykonać lakierowanie drewna egzotycznego?

 

Malowanie drewna egzotycznego może sprawić pewne trudności, ze względu na właściwość niektórych jego gatunków np. teku czy iroko, w postaci wydzielanej przez nie żywicy. Ta żywica stanowi przyczynę problemu, ponieważ blokuje skuteczność działania utwardzaczy w lakierze. W wyniku ich oddziaływania nieodpowiednie lakierowanie drewna może zakończyć się przykrą niespodzianką w postaci pęcherzy, łuszczącego się lakieru oraz znacznie zniwelowanego połysku powierzchni lakierniczej. Trzeba zatem taką powierzchnię odpowiednio przygotować.

 

Lakierowanie drewna egzotycznego krok po kroku – jak to zrobić?

 

Pierwszym krokiem w technice lakierowania drewna egzotycznego jest odtłuszczenie powierzchni drewnianej specjalnym preparatem. Ma on za zadanie usunąć z powierzchni wszystkie znajdujące się na niej olejki eteryczne oraz żywice. Drugą w kolejności czynnością, jeśli chodzi o malowanie drewna egzotycznego jest nałożenie podkładu odcinającego. Jest to podkład specjalny, który wykorzystuje się do tzw. „trudnych gatunków drewna”. Jego zadaniem jest stworzenie bariery między drewnem, a nakładanym na niego lakierem, która uniemożliwi przeniknięcie żywic do lakieru. Trzeci krok stanowi lakierowanie drewna. Nie jest on jednak tak oczywisty, ponieważ nie można użyć dowolnego środka lakierniczego.

Zobacz również  Lakier a lakierobejca. Różnice

 

Jaki lakier wybrać, aby lakierowanie drewna egzotycznego było udane?

 

Przy mniej problematycznych gatunkach drewna egzotycznego można użyć lakieru poliuretanowego. Zanim rozpocznie się lakierowanie drewna, należy przygotować drewno pod ten zabieg. Jak już wspomniano wcześniej, trzeba nałożyć bazę lub specjalny impregnat, który odtłuści powierzchnię drewnianą z wydzielanych przez nią olejków. W przeciwnym wypadku, może się zdarzyć przykra niespodzianka w postaci kleistej, zielonkawej substancji wydobywającej się z drewna.