Sypialnia

Jaki kolor do sypialni

Każde pomieszczenie wymaga nieco innej oprawy. W przypadku sypialni istotną kwestią jest dobranie kolorów. Jest to pokój, w którym odpoczywamy, więc powinny one pozwolić na wyciszenie. W takim razie jakie modne kolory najbardziej pasują do sypialni?

Jak dobrać proporcje?

Zanim wybierzemy kolory do sypialni warto zwrócić uwagę na sam rozmiar pomieszczenia. Jeśli jest ono niewielkie lepiej postawić na jasne barwy, które pozwolą na jego rozświetlenie i powiększą je optycznie. Przy niewysokich sypialniach warto pomalować sufit na jeszcze jaśniejszy odcień niż ściany – najlepiej postawić na biały lub beżowy kolor. Wówczas pomieszczenie będzie wydawać się nieco wyższe. Dobrym trikiem jest również użycie błyszczącej farby lub lakieru. Odbijają one bowiem światło. W przypadku matowych i ciemnych ścian światło będzie pochłaniane, a pokój będzie sprawiał wrażenie jeszcze mniejszego.

Akcentuj

Jeśli decydujemy się na jasne kolory do sypialni możemy wykorzystać akcenty w postaci ciemniejszych odcieni. Dzięki temu nieco ożywimy pomieszczenie, a przy tym nie przytłoczymy go w całości jednym kolorem. Przy jasnych barwach, takich jak biel czy beż modne kolory do akcentowania to: jaśniejsze odcienie granatu, brązowego lub nieco mocniejszy fiolet.

Zobacz również  Jak stosować żywe kolory we wnętrzach?

Dlaczego nie czerwień?

Wiele osób kojarzy czerwony kolor z sypialnią i wybiera go do tego pomieszczenia. Jednak aranżacja sypialni w czerwonej barwie nie jest dobrym rozwiązaniem głównie przez właściwości tego koloru. Czerwony działa pobudzająco, motywuje do działania, podwyższa ciśnienie krwi i ożywia. Niemożliwe? A jednak! Kolory mają duży wpływ na organizm, szczególnie jeśli otaczamy się dużą ilością jednej barwy, tak jak ma to miejsce w przypadku ścian. O wiele lepiej zdecydować się na nieco spokojniejsze odcienie pomagające w wyciszeniu i zaśnięciu. Należą do nich: beże, jasne odcienie żółtego, zieleń, czy róż.

kolory w sypialni

Zimne – ciepłe

Jeśli zdecydujemy się na wybór zimnych kolorów do sypialni warto przełamać je ciepłymi barwami i na odwrót. Wówczas możemy zastosować je w dodatkach – pościeli, dywanie, grafikach lub ramkach na ścianie. To niepozorne akcenty, które mogą zupełnie odmienić wygląd pomieszczenia. Modne kolory w ciepłych barwach dodają pokojowi przytulnego charakteru, dlatego nie warto o nich zapominać szczególnie w sypialni.

Dostosuj meble

Meble powinny pasować kolorystycznie do ścian. W sypialni nie warto stosować kontrastów, a akcenty najlepiej „przemycić” w niewielkich dodatkach. Wbrew pozorom meble w kolorze ścian wcale nie „wtapiają” się we wnętrze, ale są jego świetnym dopełnieniem. Taka kompozycja sprawia wrażenie przemyślanej. W przypadku sypialni świetnie wyglądają modne kolory „cappuccino” lub „kawa z mlekiem” dostępne w większości marek farb. Łatwo dobrać do nich meble, a akcenty możemy uzyskać za pomocą ciemniejszych odcieni brązu. Przed pomalowaniem sypialni warto zwrócić uwagę czy będziemy mieli możliwość doboru mebli oraz dodatków do koloru ścian.

Zobacz również  Czym przeszklenia Lumon wyróżniają się na tle konkurencji?