Beton w kolorze

Concrete blocks on a plane, original three dimensional illustrat

Obecnie jednym z najmodniejszych trendów, jeśli chodzi o aranżację wnętrz, jest zastosowanie betonu. Jednak z materiałem tym mamy również do czynienia na balkonach, tarasach, podjazdach do garażu, w przypadku ogrodzeń itp. Jak przełamać jego surowy charakter? Po prostu potrzebna jest odpowiednia farba do betonu.

 

Jakie efekty można uzyskać dzięki zastosowaniu kolorowych farb do betonu?

 

Każdy właściciel domu chce, żeby jego ogrodzenie prezentowało się ładnie oraz oryginalnie. Jeśli jest ono wykonane z betonu, to istnieje na to stosunkowo prosty sposób. Trzeba kupić jakiś ciekawy kolor farby i pomalować nią cały mur. Tego typu odświeżenie potrzebne jest zresztą co jakiś czas. Chodzi tylko o to, żeby nie bać się nieco bardziej żywych barw, takich na przykład jak żółta czy czerwona.

 

Wylewka czy płyty betonowe na tarasie lub balkonie nie wymagają właściwie specjalnego wykańczania. Nie ulega jednak wątpliwości, że jeśli zostaną one pomalowane odpowiednią farbą, w atrakcyjnym kolorze, wówczas całość nabierze weselszego charakteru. Warto pomyśleć na przykład o niebieskim, zielonym czy wiśniowym.

Zobacz również  Jaki olej do drewna wybrać?

 

Betonowy podjazd do garażu może wyglądać naprawdę interesująco i elegancko – jeśli tylko pomalujemy go na złoto czy brązowo.

 

Jaką farbą należy malować beton?

 

Do malowania betonu dobrze nadają się dyspersyjne farby akrylowe oraz poliuretanowe. Charakteryzują się one dobrą przyczepnością, elastycznością, odpornością na zmienne warunki atmosferyczne, a także na uszkodzenia mechaniczne. Poza tym zabezpieczają betonowe powierzchnie przed wilgocią, działaniem czynników chemicznych. Istotne jest również to, że są trwałe oraz nie blakną. Farba do betonu powinna być również atrakcyjna pod względem kolorystycznym. Coraz więcej firm oferuje dość duży wybór różnych barw i odcieni.

 

Jakie zasady są istotne podczas malowania betonu?

 Solid,heavy, rough, material made from a mixture of broken stone or gravel, sand and cement Abstract grungy background

Solid,heavy, rough, material made from a mixture of broken stone or gravel, sand and cement
Abstract grungy background

Zanim zajmiemy się malowaniem powierzchni betonowej, musimy dobrze ją oczyścić. Postarajmy się, aby nie zostały na niej żadne, nawet drobne, zabrudzenia.

Kolejny krok polega na zastosowaniu preparatu gruntującego. Dzięki niemu beton nie będzie nadmiernie chłonął farby. Poza tym zwiększy jej przyczepność do podłoża.

Kiedy grunt wyschnie można rozpocząć malowanie właściwe. Używamy do tego pędzla lub wałka. Po nałożeniu pierwszej warstwy czekamy na jej wyschnięcie i aplikujemy drugą.

Zobacz również  Jak zabezpieczyć drewno w łazience?

 

Jeśli betonowa powierzchnia, którą chcemy pomalować jest nierówna, wówczas trzeba najpierw nałożyć zaprawę, o grubości kilku mm. Zwykle tego typu wyrównanie okazuje się niezbędne w przypadku posadzek tarasowych i balkonowych.

 

Malowanie betonu nie jest bardzo skomplikowane. Trzeba tylko dowiedzieć się jaki rodzaj farby będzie potrzebny oraz jak powinny wyglądać kolejne kroki wykonywania prac malarskich. Niektóre osoby wolą wynająć malarza, jednak samemu też można sprostać temu zadaniu. Niezbędne porady znajdziemy chociażby w Internecie lub w czasopismach poruszających tematykę remontowo-budowlaną. W każdym razie beton w kolorze to naprawdę doskonały pomysł, który ożywi każdą wykonaną z tego materiału powierzchnię.