Sztućce srebrne czy posrebrzane – czy warto dopłacić?

W większości polskich domów sztućce wykonane są ze stali lub stali nierdzewnej. Oczywiście nie ma w tym nic złego, jednak już od czasów międzywojennych srebrne sztućce uznawane są za szczyt elegancji oraz świadczą o zamożności właścicieli domu. Oczywiście posługiwanie się nimi w praktyce jest identyczne jak w przypadku zwykłych, jednak różni je od nich nie tylko znacznie większa cena, ale również i fakt, że prezentują się one znacznie szykowniej.

Sztućce srebrne czy posrebrzane?

Jaka jest różnica między tymi rodzajami sztućców? Jak sama nazwa wskazuje, srebrne wykonane są w większej części z tego szlachetnego kruszcu, podczas gdy posrebrzane wykonane są z różnych stopów (np. miedzi, niklu i cynku) i pokryte warstwą srebra. Od jej grubości zależy cena za każdą sztukę zestawu. W niektóre srebrne sztućce mają warstwy różnej grubości w różnych miejscach – np. widelec posrebrzany może mieć na rękojeści warstwę grubości 35 mikronów, a na zębach 40 mikronów. Grubsza warstwa zapobiega ścieraniu się miejsc najczęściej eksploatowanych.

Srebrne sztućce – co warto o nich wiedzieć?

Sztućce wykonane ze srebra są nie tylko lśniące, ale mają także właściwości bakteriobójcze. Znany jest fakt, że potrawy serwowane na srebrnych półmiskach, w krótkim czasie pozbawią ich chorobotwórczych bakterii, ponieważ kruszec ten wytwarza chmurę elektronów szkodliwych dla drobnoustrojów i pleśni.

Zobacz również  Jaki kolor do sypialni

Jaka jest cena za srebra?

srebrne sztucce

Gdy zdecydujemy się kupić srebrne sztućce, wówczas należy liczyć się w wydatkiem co najmniej kilkuset złotych. Koszt zestawu różni się w zależności od tego, ile liczy on sztućców oraz – co najważniejsze – jakiej próby jest srebro. Przyjęto zasadę, że im wyższa próba, tym większa odporność na zużycie oraz zniszczenie, więc najlepsza to 999, aczkolwiek powszechnie sztućce ze srebra wykonywane są ze srebra próby 925. Można także spotkać niższe, co jest równoznaczne z niższą ich ceną.

Jak dbać o srebro?

Srebro należy myć specjalnymi płynami (zmywarka jest wykluczona!) i trzymać z daleka od produktów zawierających związki siarki (jak jaja czy majonez).  Miejsce przechowywania powinno być suche, a perfekcyjnym rozwiązaniem jest specjalne, zamykane  pudełko. Eksperci zalecają także owijanie ich w sukno lub bawełną.

Co wybrać?

Ponieważ sztućce ze srebra są wytrzymalsze niż posrebrzane i mają większy wpływ na niszczenie drobnoustrojów, warto dopłacić za takie właśnie. Jest to inwestycja na długie lata, która zwróci się m.in. w zdrowiu domowników i gości.

Zobacz również  Cechy farb akrylowych