Rodzaje tynków

Budując dom stajemy również przed wyborem odpowiedniej izolacji i rodzaju tynku. Wyróżniamy kilka rodzajów tynków, a każdy z nich ma inne właściwości. Zanim kupimy konkretny, zasięgnijmy porady fachowca. Dobrze dobrana struktura zdobi fasadę budynku i stanowi warstwę izolacyjną.

Czym się charakteryzuje tynk mineralny?

Tynk mineralny jest pierwszym tynkiem, jaki zaczęto produkować. Elementem wiążącym jest w nim biały lub szary cement. Tynki mineralne składają się ze składników naturalnych, do których dodaje się składniki uszlachetniające, czyli polimery i włókna. Zaletą tego tynku jest paroprzepuszczalność. Tynki mineralne są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a z powodu dużej zasadowości, opierają się także niszczącemu działaniu grzybów, glonów i alg. Tynki tego typu są szare lub białe, ale można kupić także tynk kolorowany.

Właściwości tynku akrylowego

Tynki akrylowe są wybierane najczęściej, gdyż są dobrej jakości, a nie są zbyt drogie. Są bardzo

odporne na uszkodzenia mechaniczne i długo zachowują kolory. Niestety, są świetną pożywką dla mikroorganizmów i już po kilku latach użytkowania na powierzchni struktury może pojawić się zielone przebarwianie. By uchronić przed tym tynki, producenci dodają do ich składu biocyny, które uodparniają tynk na glony i grzyby. Ten typ tynku ma niską paroprzepuszczalność, więc nie można go stosować na izolacje z wełny mineralnej.

Zobacz również  Jakie narzędzia stosować do lakierowania drewna?

Wady i zalety tynku silikatowego (krzemianowego)

Tynki silikatowe produkowane są na bazie mocno zasadowego potasowego szkła wodnego, więc są bardzo odporne na porastanie. Są stosunkowo drogie, ale, w odróżnieniu od tynków akrylowych, sprawdzą się także w systemie ociepleń wykorzystującym wełnę mineralną. Są także bardziej odporne na zabrudzenia, mają bowiem technologie, która spowalnia proces zabrudzenia (odpycha kurz). Tworzą trwałą wierzchnią warstwę ściany o wysokiej przepuszczalności pary wodnej i odporności na działanie czynników atmosferycznych. Niestety, paleta barw jest mała. Nakładanie tynków silikatowych jest trudne, więc lepiej zatrudnić fachowca, co podnosi koszty remontu.

Tynk silikonowy

Z pewnością najlepsze, ale i najdroższe są tynki silikonowe, które są bardzo elastyczne, mają wysoką hydrofobowość i mały opór dyfuzyjny. Są także bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, zabrudzenia i korozję biologiczną. Istnieją także mieszanki tynków: akrylowo-silikonowe i silikatowo-silikonowe, które są tańsze niż „czyste” tynki silikatowe, ale proporcje zawartości rodzajów tynku nie są jasno określone.

Każdy, kto buduje dom lub chce odnowić jego elewację, musi wybrać rodzaj tynku, którym ozdobi budynek i ochroni go przed zniszczeniem. Wybór ten nie jest łatwy, więc bez wstydu poprośmy o pomoc pracowników marketu budowlanego, którzy z pewnością nam doradzą.

Zobacz również  Jaki olej do drewna wybrać?