Rodzaje toalet publicznych

Coraz więcej czasu spędzamy poza domem, więc zapewne czasami musimy korzystać z toalet publicznych. Trudno wyobrazić sobie współczesną galerię zakupową czy kino bez takiej toalety. Wyróżniamy toalety publiczne przeznaczone dla osób sprawnych, jak i te, z których korzystać mogą również niepełnosprawni.

Projektujemy toalety publiczne

Na etapie projektowania należy określić, dla kogo będzie przeznaczona toaleta. Inaczej będzie wyglądać toaleta dla pań, a inaczej dla panów. Należy właściwie określić, które elementy wyposażenia będą nam potrzebne. Toalety publiczne powinny być dobrze zaprojektowane, ładne, funkcjonalne i czyste. Należy zadbać o dobrą wentylację i sprawną ekipę sprzątającą, która na bieżąco będzie kontrolowała stan, w jakim jest łazienka i, w razie potrzeby, szybko doprowadzała ją do porządku.

Dobrze oznakowane i oświetlone toalety publiczne

Należy także zadbać, o dobre oznakowanie drogi do toalety. Pamiętajmy, by było ono widoczne, by bez problemu trafiły także osoby niepełnosprawne. Zapewnijmy naturalne oświetlenie, które nie będzie oślepiać użytkowników i nie będzie sprawiać wrażenia, że miejsce nie jest czyste. W niektórych przypadkach warto wyposażyć tego typu miejsca w lampy owadobójcze. Istotne są również odpowiednie materiały na podłogach czy ścianach. Muszą sprawiać, że ryzyko poślizgnięcia się będzie jak najmniejsze. Warto dokładnie przemyśleć też układ toalet.

Zobacz również  Krzesła biurowe – najważniejsze cechy

Toalety publiczne dla osób niepełnosprawnych

Poza toaletami dla osób w pełni sprawnych, wyróżnimy także toalety publiczne dedykowane osobom niepełnosprawnym. Takie toalety powinny znaleźć się w budynkach użyteczności publicznej. Toalety dla niepełnosprawnych charakteryzują się nieco odrębnymi przepisami. Jeśli projektujemy taką, pamiętajmy, że prowadzące do niej drzwi muszą być szersze niż standardowe, by osoba na wózku inwalidzkim mogła swobodnie dostać się do środka. Na tego typu toalety publiczne trzeba przeznaczyć odpowiednią przestrzeń, która będzie pozwała na manewrowanie wózkiem. Umywalka powinna znajdować się w zasięgu ręki osoby siedzącej na wózku, gdyż nie każdy niepełnosprawny będzie w stanie podnieść się z wózka, by umyć ręce. Trzeba także umieścić uchwyty i poręcze dla niepełnosprawnych, dające możliwość samodzielnego korzystania z toalety. Dużym udogodnieniem jest zamontowanie bezdotykowych elementów wyposażenia: baterii umywalkowych, dozowników mydeł w płynie i suszarek do rąk. Najważniejszym jest jednak to, by osoba niepełnosprawna mogła bez problemu dotrzeć do łazienki.

Bez względu na to, z jakiego rodzaju toalet publicznych korzystamy, oczekujemy, by były one ładne, funkcjonalne i czyste. Toalety w budynkach czy przenośne urządzenia, zwane toi toi, mają służyć użytkownikom, więc warto zrobić wszystko, by były dla nich przydatne.

Zobacz również  Czy warto jeszcze postawić na płytę grzewczą? Czy lepiej wybrać indukcyjną?