Podstawowe zasady zabezpieczenia drewna

Drewno jest jednym z najbardziej efektywnych i estetycznych materiałów stosowanych w budownictwie i elementach dekoracyjnych. O niepowtarzalny urok drewna i jego urodę trzeba należycie i umiejętnie dbać. Warto zatroszczyć się o drewniane wykończenia, abyśmy mogli się nimi cieszyć jak najdłużej. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu impregnaty, środki barwiące, wśród których możemy wyróżnić lakiery, bejce oraz lakierobejce. Czym różnią się od siebie te środki?

Lakiery

Chronią drewno dzięki wytworzeniu specjalnej powłoki, która zabezpiecza drewnianą powierzchnię przed skutkami jej użytkowania. Aby efekt był trwały, drewno powinno być odpowiednio przyszykowane – równa powierzchnia zapobiegnie przedostawaniu się powietrza, dzięki czemu struktura będzie odporna na pęknięcia. Lakier nie zmienia naturalnej barwy drewna – nawet jeżeli nałożymy kilka jego warstw. Na rynku dostępne są dwa rodzaje tego produktu: lakiery wodne oraz rozpuszczalnikowe. Te pierwsze są mniej odporne na ścieranie, ale lepsze jeżeli posiadamy w domu dzieci. Lakiery rozpuszczalnikowe natomiast schną o wiele dłużej niż te wodne, ale za to są od nich wytrzymalsze.

Zobacz również  Rodzinna kolacja - jak sprawić, by była niezapomniana

Bejce

Bejca jest impregnatem, który służy przede wszystkim do barwienia drewna. Najlepiej sprawdza się w przypadku drewna surowego, odpowiednio uprzednio oczyszczonego i poddanego szlifierce. Bejce wnikają w strukturę drewna i pomagają wyrównać jego koloryt. Na rynku spotkamy się z czterema podstawowymi rodzajami tego impregnatu: bejcą nitro, rozpuszczalnikową, pigmentową oraz zewnętrzną.

Lakierobejce

Nazywane są także lazurami. W gruncie rzeczy jest to po prostu lakier z pigmentem, który pozwoli nam zabarwić drewno na pożądany kolor. Można je stosować zewnętrznie oraz wewnętrznie. Ich nałożenie sprawia, że drewno zyskuje elegancki i satynowy połysk. Ten rodzaj środka dekoracyjno-ochronnego wypada najlepiej na tle pozostałych jeżeli chodzi o parametry odpornościowe. Dostępne są w szerokiej palecie odcieni oraz w różnej konsystencji. Można kupić przykładowo lakierobejce w formie żelu. Ten rodzaj impregnatu nadaje się przede wszystkim do zabezpieczenia mebli ogrodowych, boazerii, drzwi czy okien.

Drewno narażone jest na negatywne oddziaływanie szeregu czynników zewnętrznych. Warunki atmosferyczne oraz szkodniki mogą przyczynić się do jego widocznego niszczenia. Impregnaty nie tylko zabezpieczą drewno, ale także uwydatnią jego urodę. Dzięki łatwości w aplikowaniu tych środków, możesz zabezpieczyć drewno samodzielnie.

Zobacz również  Lakier a lakierobejca. Różnice