Planujesz remont? Upewnij się, że masz wszystko, co potrzebne!

Jeśli decydujemy się na samodzielne wykonanie remontu musimy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych narzędzi, bez których jego wykonanie będzie znacznie utrudnione, lub wręcz niemożliwe. Po przejrzeniu domowych zapasów musimy udać się do marketu budowlanego i zapoznać się z nowościami z zakresu uszczelniania, malowania i klejenia. Jeśli planujemy renowację drewnianych mebli czy podłóg warto zastanowić się nad kupnem pistoletu i lasek kleju termotopliwego. – doradzają specjaliści Buehnen. Ale przede wszystkim stwórzmy listę, tego czego potrzebujemy i tak zaopatrzeni ruszajmy na zakupy.

Malowanie

Jeśli kolor i farby mamy już wybrane trzeba przyjrzeć się przeznaczonym do remontu powierzchniom. Jeśli tego wymagają, to należy je wyrównać i zaszpachlować ubytki. Jeśli listwy przypodłogowe czy deski się ruszają użyjmy gwoździ lub kleju termotopliwego. I przede wszystkim pomalujmy ściany podkładem, co gwarantuje nam odpowiednie krycie i nie narazi na zakup dodatkowych puszek farby. Nie trzeba już chyba dodawać, że zestaw pędzli i porządny wałek to podstawa. Podobnie jak zabezpieczenie papierem i folią nie malowanych powierzchni.

Zobacz również  Fotelik dziecięcy Tian Elite

Tapetowanie

Tutaj zadanie wydaje się o niebo łatwiejsze, lecz musimy przestrzegać podstawowych reguł. Po pierwsze po zdjęciu starej tapety odpowiednio przemyć ścianę, by pozbyć się resztek kleju. Ściana musi spokojnie wyschnąć. Teraz nakładamy nowy klej zgodnie z zaleceniami producenta i przyklejamy tapetę. Po wyschnięciu należy sprawdzić wszystkie rogi, kąty i łączenia żeby sprawdzić czy tapeta mocno trzyma się ściany. W przypadku drobnych niedociągnięć warto użyć pistoletu z klejem termotopliwym, zamiast ryzykować zabrudzenia całej powierzchni klejem do tapet.

Płytki

Samodzielne układanie płytek to zadanie dla osób z większym doświadczeniem. Oczywiście powierzchnia powinna być podobnie jak w przypadku malowania odpowiednio przygotowana. Wielu producentów klejów do płytek zaleca nawet dwukrotne gruntowanie w celu zwiększenia przyczepności spoiwa w wilgotnym otoczeniu, jakie panuje w łazience. Coraz więcej osób decyduje się na przytwierdzanie płytek w trudno dostępnych miejscach za pomocą klejów termotopliwych, które dzięki wygodnej aplikacji za pomocą pistoletu potrafią się wygodnie nakładać i dodatkowo jeszcze uszczelniać.

Deski podłogowe

Układanie podłóg drewnianych to już zdecydowanie wyższa szkoła jazdy, która wymaga przynajmniej doradztwa osoby z doświadczeniem. Oczywiście nie jest to rzecz niewykonalna i zgodnie z ideą DIY, a także polskim „zrób to sam”, jak najbardziej do zrobienia. Jeśli chodzi o kleje i spoiwa bezwzględnie należy skorzystać z rady fachowca lub zapoznać się z filmami instruktażowymi dostępnymi na stronach producentów. Nie możemy zapominać, że drewno to materiał, który pracuje i przytwierdzanie go „na sztywno” może skutkować pęknięciami  i wypaczeniami.

Zobacz również  Ile schnie klej na gorąco?

Panele

Układanie paneli podłogowych, to coś jak zabawa klockami. Nie wymagające kleju łączenia, piłka z brzeszczotem do skracania i kawałek materiału do przecierania – oto wszystko, czego nam potrzeba. Jeśli chodzi o kąty i rogi, to warto ostatni panel przytwierdzić do podłoża za pomocą kleju termotopliwego – zapobiegnie to częstemu „poluzowywaniu” się przyściennego elementu i w następstwie konieczności jego wymiany. Klej termotopliwy doskonale sprawdza się także w trakcie układania paneli ściennych, ponieważ nie wymaga smarowania całej powierzchni, a jedynie wybranych punktów.

 


Dodaj komentarz