Metody kładzenia tynku mozaicznego

Wygląd ścian zarówno tych zewnętrznych, jak i wewnątrz budynków ma bardzo duże znaczenie. Zazwyczaj wystarczy dobrać ciekawy kolor, który pięknie będzie komponował się z otoczeniem, by uzyskać przysłowiowy już wręcz efekt „wow”. Chociaż popularne tynki już same w sobie wyglądają bardzo estetycznie, to znacznie ciekawiej od nich prezentuje się na ścianach tynk mozaikowy.

 

Efektowny, trwały i nie aż taki drogi

Myśląc o zakupie tynku, warto zrobić najpierw rozpoznanie, jakie produkty dostępne są w sprzedaży. Jeśli chodzi o same tynki, zdecydować się można na tynk akrylowy, silikonowy albo cementowy. Tynk mozaikowy, chociaż różni się trochę metodą aplikacji, również cieszy się stale rosnącą popularnością. Obecnie tynk mozaikowy wybiera się głównie ze względu na bardzo ciekawy efekt wizualny, jaki zapewnia. Warto jednak pamiętać, że tynk tego typu jest nie tylko efektowny, ale przede wszystkim bardzo trwały, elastyczny i dodatkowo również paroprzepuszczalny.

Dość uniwersalny tynk mozaikowy nie jest przy tym bardzo drogi. Co prawda duży worek kosztować może nawet grubo ponad 200 złotych, ale jeśli przeliczyć cenę na metr kwadratowy pomalowanej powierzchni, to szybko może się okazać, że taki tynk kosztuje średnio 20-30 złotych na metr. Biorąc pod uwagę fakt, że tynk ma służyć przez lata, inwestycja może okazać się bardzo korzystna.

Zobacz również  Efektowne elewacje - wybierz farbę

Jak przygotować się do kładzenia tynku?

Tynk mozaikowy może nie do poznania zmienić budynek od zewnątrz, można też kłaść go wewnątrz domu. Zanim jednak rozpocznie się prace, trzeba się do nich odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejność trzeba dobrze przygotować podłoże pod tynk. Powinno być ono dobrze oczyszczone, koniecznie zaszpachlować trzeba wszelkie ubytki i usunąć nierówności. Warto też pozbyć się tłustych plam i różnych drobnoustrojów, jeśli zaatakowały już ścianę. Tynk mozaikowy, z uwagi na niejednolity wzór, doskonale maskuje różne niedoskonałości ścian, ale nie można kłaść go bezpośrednio na podłoże. Producenci zalecają, by zdecydować się dodatkowo na zakup preparatu gruntującego, który nie tylko znacznie ułatwi aplikację tynku, ale i sprawi, że na ścianach będzie doskonale się prezentował przez długie lata.

 Handwerk

Ważne są także narzędzia i przybory do nakładania tynku. Koniecznie zaopatrzyć się trzeba w dobrej jakości kielnię oraz pacę. Dobrze jest mieć też mieszadło. Tynk mozaikowy trzeba kłaść dokładnie, zawsze w jednym kierunku, pod żadnym pozorem nie można go rozsmarowywać. Zanim zacznie wysychać, należy pomalować całą ścianę. Tynk mozaikowy należy rozprowadzać, dokładnie dociskając pacę do podłoża. To najlepszy sposób, by nałożyć go równo i by warstwa była odpowiedniej grubości.

Zobacz również  Cechy farb akrylowych

 

Pogoda ma znaczenie

Porady jak najlepiej kłaść tynk mozaikowy można znaleźć w sieci www i już na opakowaniu tynku. Warto pamiętać, że nie sama technika aplikacji, ale również i pogoda ma znaczenie. Tynk mozaikowy najlepiej jest nakładać przy dodatnich temperaturach, ale dobrze jest unikać tak samo deszczu i słońca. W ciepłe, ale umiarkowanie słoneczne dni tynk wysycha w optymalnym tempie.