Podłoga drewniana

Jakie narzędzia stosować do lakierowania drewna?

Drewniana podłoga wygląda pięknie. Nic więc dziwnego, że wiele osób wybiera drewniane deski podłogowe. Jeśli chcemy, by długo wyglądały pięknie, musimy odpowiednio je konserwować, czyli nałożyć na nie olej, pastę lub lakier do drewna. Wciąż najpopularniejsze jest lakierowanie. Jak je zrobić, by podłoga wyglądała pięknie? Jakie narzędzia są potrzebne?

Jak odnowić drewnianą podłogę?

Zanim zabierzmy się za nakładanie lakieru do drewna, deski należy oczyścić i dobrze przygotować. Całą podłogę trzeba dokładnie wyszlifować, by pozbyć się starej warstwy wykończeniowej i zlikwidować zabrudzenia i mniejsze uszkodzenia. Nową podłogę należy oczyścić z kurzu i innych elementów, które mogą być widoczne pod warstwą lakieru. Stare deski szlifujemy za pomocą szlifierki taśmowej, do której przymocowuje się papier ścierny. Jest to pierwszy sprzęt, który będzie potrzebny. Możemy użyć także wiertarki, do której przypniemy specjalne tarcze szlifujące, ale szlifowanie będzie trudniejsze. Grubość papieru zależy od stanu podłogi – im bardziej jest zniszczona, tym większa granulacja papieru. Szlifowanie zaczynamy od papieru wielkości 24–36, a na koniec używamy papier nr 100–120. Dobrze dobierzmy grubość papieru, gdyż źle dobrany może zostawić rysy na podłodze. Tak przygotowane podłoże jest gotowe na przyjęcie lakieru do drewna. Przed lakierowaniem sprawdźmy, czy gwoździe podłogowe są dobrze przybite, a drewno całkowicie gładkie.

Zobacz również  Ciekawe dekoracje ścian. Jak uzyskać niezwykłe efekty na ścianie?

Wybieramy lakier do drewna

Lakiery do podłóg dzielimy na wodorozcieńczalne i ropuszczalnikowe. W sklepach znajdziemy produkty jedno- lub dwuskładnikowe: lakiery poliuretanowe, akrylowo-poliuretanowe, akrylowo-uretanowe itp. Lakiery wieloskładnikowe trzeba dobrze dokładnie wymieszać przed użyciem, by składniki dobrze się połączyły, co gwarantuje, iż tworzona przez nie powierzchnia będzie idealnie gładka i mocna.

Jak się nakłada lakiery do drewna?

Przed lakierowaniem kupmy odpowiednie narzędzia. Do lakierowania zazwyczaj używa się pędzla lub wałka. Do nakładania preparatu w ten sposób potrzebne jest doświadczenie, gdyż łatwo o smugi. Najlepszy jest pędzel ławkowiec, czyli dłuższy, zagięty pędzel z naturalnego włosia. Można go stosować do farb, zarówno wodnych, jak i rozpuszczalnikowych, ale doskonale nadaje się także do lakierowania parkietu, gdyż jego szeroka powierzchnia ułatwia malowanie powierzchni wielkoformatowych. Wałek nie sprawdzi się, jeśli wybieramy kolorowy lakier, gdyż nie rozprowadzi równo pigmentów. Jeśli nie mamy doświadczenia, poprośmy o pomoc lakiernika, gdyż źle nałożony lakier do drewna trzeba zeszlifować. Lakiery najlepiej nakładać specjalnym aplikatorem, za którego pomocą nakładana jest optymalna ilość lakieru, więc nie ma zagrożenia, że warstwy będą zbyt grube. Jedno pociągnięcie rozprowadza lakier na dużej powierzchni, a lakierowanie trwa krótko. Nakłada się od 2 do 3 warstwy lakieru w dodatniej temperaturze 5–20˚C. Jeśli jest za zimno, lakier schnie za wolno, a gdy jest ciepło, schnie zbyt szybko i mogą tworzyć się pofałdowania. Drewniana podłoga jest piękna i bardzo trwała, ale musimy ją odpowiednio zabezpieczyć, by długo wyglądała pięknie. Odwiedźmy specjalistyczny sklep i wybierzmy lakier do drewna, który ochroni deski i podkreśli ich urodę.

Zobacz również  Lakier a lakierobejca. Różnice