Jaki sklep meblowy wybrać

Całe szczęście dawno już minęły czasy, gdy po ten sam wzór meblościanki ustawiały się kilometrowe kolejki. Dziś to producenci mebli i sklepy meblowe ustawiają się w kolejki po uwagę swoich potencjalnych klientów. Jeśli więc wszyscy oferują nam najlepsze z najlepszych, jak wybrać odpowiednie miejsce na zakup?

Międzynarodowe sieciówki

Od lat najpopularniejsze w Europie są skandynawskie sklepy sieciowe z meblami i wystrojem wnętrz. Przez swoją ogólną dostępność z pewnością są one w pewnym sensie dyktatorami stylu. Wszechobecność ich rozwiązań powoduje, że są nam znajome, bliskie, łatwo i chętnie widzimy je we własnych domach.

Ich zaletą jest z pewnością właśnie powtarzalność – łatwo zastąpić zużyty element identycznym, stosunkowo niska cena – meble są produkowane masowo, na wielką skalę, więc ich cena nie jest specjalnie wygórowana, całe systemy gwarancyjne, serwisowe i możliwości wymiany i zwrotu – jak przystało na ogromne sieci handlowe.

Do minusów z pewnością trzeba zaliczyć fakt, że trudno korzystając z nich stworzyć niepowtarzalny projekt we własnym domu, jeśli ten sam regał czy stół mają dziesiątki tysięcy ludzi w całej Europie i na świecie. Warto tez zastanowić się nad stosunkiem jakości do ceny. Może i ceny nie są przesadnie wysokie, ale w zestawieniu z jakością bywają przesadzone.

Zobacz również  Jakie narzędzia stosować do lakierowania drewna?
Meblowy sklep
Meblowy sklep

Rodzima produkcja, rodzinne manufaktury

Polski design wcale nie powinien mieć kompleksów, jest na światowym poziomie i jest bardzo dobrej jakości. Na polskim rynku sporo jest sklepów meblowych będących salonami rodzimych producentów, często rodzinnych przedsiębiorstw. Charakteryzują się one wyjątkowymi produktami, niepowtarzalnymi projektami utrzymanymi w nowoczesnej bądź tradycyjnej stylistyce. Zazwyczaj stawiają na jakość, więc ich zaletami są wysoka jakość użytych materiałów, dbałość o szczegół i niepowtarzalność. Minusem są zazwyczaj długi czas oczekiwania – nie wszystkie wzory są dostępne o ręki, a także zwykle jednak dość wysoka cena. Warto zwrócić wówczas uwagę na stosunek jakości do ceny. Jeśli użyte materiały, wykończenia, łączenia są solidne – meble posłużą wiele lat bez szwanku. Warto jednak się upewnić.

Internetowy sklep meblowy

Ze sklepami internetowymi sprawa nie jest łatwa. Wiadomo, że dużo lepiej jest dotknąć mebli, poczuć ich fakturę, sprawdzić łączenia i wykończenia, na meblach tapicerowanych przysiąść, wypróbować. Tego z pewnością nie da nam sklep internetowy. Co zatem może dać? Wielu producentów w jednym miejscu, precyzyjne wymiary, wizualizacje aranżacji i oczywiście dostawę wprost do domu w cenie. Często też sklep internetowy może zaoferować ceny lepsze niż w sklepach stacjonarnych – dzięki dużym zamówieniom z jednej firmy czy braku magazynów i samego salonu sprzedażowego. Minusem mogą być trudności z wymianą, zwrotem i wreszcie z jakością, jeśli zaufamy samym zdjęciom i opisom.

Zobacz również  Meble klasyczne czy nowoczesne - ważny dylemat przed zakupem

Na co zwrócić uwagę, kupując meble w internecie? Przede wszystkim na renomę sklepu – komentarze i oceny na portalach poświęconych sprzedaży internetowej. Czy istnieje możliwość płatności kartą kredytową, czy na stronie znajduje się adres, kilka numerów telefonów, czy można na bieżąco kontaktować się ze sprzedawcą.

Zakup mebli to nie to samo czy bluzki czy ramki do zdjęć. Meble to zakup na lata, oglądamy i korzystamy z niego codziennie. Warto więc dobrze przemyśleć i sam zakup i miejsce, w którym go dokonujemy.