malowanie drewna

Jaki olej do drewna wybrać?

 

Preparaty olejowe do konserwacji drewna stają się coraz bardziej popularne. Nie dziwi to, gdyż zabezpieczają one drewno, które znajduje się na zewnątrz, jak i chronią elementy drewniane wykorzystane wewnątrz budynku. Olej do drewna może służyć do zabezpieczenia nowych powierzchni oraz konserwacji i renowacji starych mebli czy podłóg. Jaki olej do drewna wybrać? Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć i jakie drewno będziemy zabezpieczać.

Jaki efekt daje olej do drewna?

Olej do drewna stosuje się przede wszystkim po to, aby je zabezpieczyć przed zniszczeniem – uszkodzeniami mechanicznymi oraz pleśnią czy szkodnikami. Jednocześnie olej do drewna ceniony jest za to, że podkreśla piękno drewna. Pogłębia jego kolor i sprawia, że wygląda ono o wiele ciekawiej niż przed konserwacją. Stosowanie oleju do konserwacji drewna było znane już od wieków, jednak przez jakiś czas zapomniano o tej metodzie, na rzecz innych preparatów impregnujących drewno. Oleje głęboko wnikają w drewno, co sprawia, że są odporne na wodę. Jednocześnie produkt nie zatyka porów drewna, tworząc na jego powierzchni film ochronny, który przepuszcza powietrze, dzięki czemu drewno może „oddychać” i odparowywać wilgoć. Obecnie coraz więcej osób korzysta z oleju do drewna właśnie z uwagi na wcześniej wspomniane właściwości.

Zobacz również  Efektowne elewacje - wybierz farbę

Jaki olej do drewna wybrać?

 

jak malować bejcą

Obecnie olej do drewna to nowoczesny preparat, który produkuje się na bazie naturalnych olejów roślinnych, do których dodaje się rozcieńczalnik mający na celu polepszyć właściwości produktu.  Na rynku dostępne są dwa rodzaje olejów do drewna:

oleje wodne – są to łagodniejsze środki polecane szczególnie do pielęgnacji drewna, które nie jest narażone na mocną eksploatację. Zaleca się je do mebli domowych, jak i ogrodowych, gdyż skutecznie chronią drewno przed szarzeniem, plamami oraz promieniowaniem UV;

oleje rozpuszczalnikowe – wnikają głębiej w strukturę drewna niż oleje wodne, przez co ochrona jest trwalsza. Zaleca się je do drewna wysoce eksploatowanego (podłogi drewniane). Poleca się też je do stosowania na zewnątrz. Trzeba pamiętać, że olej rozpuszczalnikowy ma dość intensywny zapach, który wietrzeje po kilku dniach.

Dostępne są również produkty bezbarwne – pogłębiające naturalny kolor drewna oraz preparaty koloryzujące – zmieniające barwę najczęściej na delikatny pastelowy kolor.

Wybierając preparat trzeba zwrócić uwagę na zalecenia producenta, gdyż inny olej będzie potrzebny do drzew europejskich, a inny do egzotycznych. Producenci oferują również oleje do podług, mebli, a nawet blatów kuchennych.

Zobacz również  Meble klasyczne czy nowoczesne - ważny dylemat przed zakupem

Jak przygotować drewno do olejowania?

Drewno, które ma być olejowane należy przeszlifować i oczyścić. Warto też zapoznać się z zalecaniami producenta, gdyż konieczne może okazać się zastosowanie ługu przed nałożeniem oleju na drewno. Zabieg ten otwiera pory drewna, dzięki czemu olej może głębiej w nie wniknąć. Podobny efekt da podgrzanie drewna przed olejowaniem. Kolejną warstwę preparatu należy nałożyć po tym, jak pierwsza całkiem wyschnie. Na koniec trzeba powierzchnię olejowaną wyszlifować przy pomocy filcowej nakładki. Pozwala to na uzyskanie pięknego wykończenia drewna.