Drewno impregnowane

Jak wygląda drewno impregnowane?

 

 

W naszych domach gromadzimy wiele drewnianych przedmiotów, które różnią się kolorami, stopniem połysku i wyeksponowaniem słojów. Sosnowe schody mogą wyglądać zupełnie inaczej niż framuga lub szafka wykonane z tej samej odmiany drzewa. Drewno impregnowane ma bowiem to do siebie, że przybiera taki wygląd, jaki chcemy mu nadać.

 

Piękno różnorodności

Wyobraźmy sobie, że wchodzimy na piętro po satynowych schodach z drewna orzecha włoskiego, mijamy ciemnobrązowe framugi sosnowych drzwi z wyraźnie wyeksponowanymi słojami i zatrzymujemy się przed lśniącą komodą z palisandru indyjskiego. Każdy rodzaj drewna charakteryzuje się innym odcieniem i stopniem połysku, ciesząc nasze oczy naturalną różnorodnością. Niektóre rodzaje drewna wyglądają naturalnie, jakby dopiero przywieziono je z lasu, a naszą uwagę przykuwają ich malownicze kompozycje ze słojów i nieregularnych sęków. Inne z kolei wyróżniają się lśniącą warstwą intensywnego koloru, który trudno byłoby znaleźć w polskim lub nawet egzotycznym lesie. Kluczem do uzyskania takiego efektu jest odpowiednie zaimpregnowanie różnych typów drewna w taki sposób, by wydobyć piękno każdego z nich. A przy tym odpowiednio zabezpieczyć przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Zobacz również  Lakier a lakierobejca. Różnice

Efekt zależny od preparatu

Po czym poznać, że drewno zostało zaimpregnowane? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W przypadku przęseł płotu oraz mebli ogrodowych możemy czasem zauważyć jasnozielone kropki lub smugi na powierzchni drewna. Wskazują one na to, że producent zaimpregnował je metodą próżniowo-ciśnieniową. Dokładne naniesienie impregnatu powinno zapewnić drewnu ochronę przed wyblaknięciem oraz wilgocią, lecz warto na wszelki wypadek dodatkowo zabezpieczyć je na przykład lakierobejcą. Tego typu preparat nada drewnu równomierny kolor oraz uwidoczni zarys słojów lub sęków, pokrywając je delikatną, satynową warstwą.

Lakierobejca sprawdzi się wtedy, gdy posiadamy drewniany przedmiot w dość dobrym stanie. Niekiedy jednak mebel jest zniszczony, więc zamiast eksponować jego poszarzałą barwę i widoczne na pierwszy rzut oka uszkodzenia, lepiej pokryć go impregnatem, który zakryje szczelną warstwą wszystkie niedoskonałości i nada mu drugą młodość. W tej sytuacji niezastąpiona jest emalia, która występują w bogatej palecie barw naśladujących różne odmiany drewna. Można ją nanosić również na uchwyty, ponieważ ze względu na swoją dobrą przyczepność, nadaje się nie tylko do drewna, ale i tworzyw sztucznych oraz metali.

Zobacz również  Rodzaje tynków

Emalia nie sprawdzi się za to w przypadku dębowych lub jesionowych schodów, a także mebli z egzotycznych gatunków drewna. Warto podkreślić ich naturalne piękno, które najlepiej wydobędzie olej. Nie tworzy on dodatkowej powłoki, przez co wygląda, jakby go nie było, lecz zarazem głęboko wnika w deskę chroniąc ją od środka.

Jeżeli pragniemy podkreślić naturalne walory drewna, a zarazem wzbogacić je efektem subtelnego połysku, to wybierzmy lakier, który jest przeznaczony głównie do zabezpieczania miękkich gatunków drewna. Aby uzyskać powierzchnię pozbawioną smug nanośmy go dokładnie wzdłuż słojów, unikając podwójnego malowania tych samych miejsc.

Lśniące nowością meble pokryte emalią, naturalnie piękne deski zabezpieczone olejem i satynowe przęsła płotu pomalowane lakierobejcą – każda z tych powierzchni wygląda inaczej, lecz zarazem pięknie. To, który preparat wybierzemy powinno zależeć od oczekiwanego efektu wizualnego oraz stanu drewna i miejsca, w jakim będzie się ono znajdowało, ale z pewnością drewno impregnowane posłuży nam dłużej.