Jak wybrać dobrą farbę elewacyjną

Wybór dobrej farby elewacyjnej to konieczność, jeśli chcemy by nasz dom wyglądał atrakcyjnie i dodatkowo nie trzeba było malować go na nowo już po dwóch sezonach. Niestety na wysokiej jakości farbę do elewacji trzeba wydać trochę pieniędzy, ale zwróci się to z nawiązką, gdy nawet po kilku latach kolor nie wyblaknie i pokrycie nie będzie się łuszczyć, a także da się łatwo umyć pozwalając zachować świeży i elegancki kolor. Poniżej przedstawimy najważniejsze parametry, jakie powinna spełniać dobra farba elewacyjna.

Spoiwo

Ilość spoiwa zawartego w farbie elewacyjnej to jeden z najważniejszych parametrów. Im go jest więcej, tym pokrycie jest trwalsze, ale i farba droższa. Najczęściej, jako spoiwa używa się żywic syntetycznych, wapna lub cementu czy potasu. Tańsze farby elewacyjne posiadają w swoim składzie sporo różnego rodzaju wypełniaczy, które choć powiększają objętościowo pokrycie, to nie przekładają się na jego trwałość. Tak więc, to zawartość spoiwa powinniśmy sprawdzać w pierwszej kolejności.

Wodoszczelność

To kolejny ważny element, na który musimy zwrócić uwagę szukając dobrej farby elewacyjnej. Odpowiedniej jakości pokrycie nie przepuszcza nadmiernej ilości wilgoci chroniąc zarówno ściany budynku, jak również zwiększając swoją wytrzymałość. Jeśli pod farbę dostaje się zbyt duża ilość wody powoduje to rozwój pleśni i grzybów, co może skutkować pojawianiem się rys i pęknięć pod wpływem niskiej czy wysokiej temperatury, a w następstwie odpadaniem całych fragmentów fasady.

Zobacz również  Olej do drewna wewnątrz pomieszczeń

Paro-przepuszczalność

Tutaj z kolei mówimy o efekcie odwrotnym od wspomnianej wyżej wodoszczelności. Wysokiej jakości farby elewacyjne pozwalają odprowadzać duże ilości wilgoci z wewnątrz budynku, co usuwa jej nadmiar zwiększając trwałość ścian oraz poprawiając warunki panujące wewnątrz. Jest to szczególne ważne w okresach zimowych, gdy izolacja i szczelnie zamknięte okna powodują kumulowanie się wilgoci nie tworząc naturalnych źródeł jej uchodzenia.

Wydajność

Parametr ściśle związany ze wspominaną na początku zawartością spoiwa. Producenci zawsze umieszczają na opakowaniach farb elewacyjnych ilość metrów kwadratowych, które można pomalować jednym litrem. Wiele osób decyduje się na zakup tańszych pokryć i nakłada dwie warstwy na elewację – jest to jednak pozorna oszczędność, ponieważ tańsze produkty charakteryzują się niższą zawartości innych elementów, które wpływają na jakość farby elewacyjnej, a co za tym idzie trwałością całej fasady.

Odporność

Mamy na myśli tutaj dwa podstawowe zagrożenia tj. oddziaływanie promieni UV i uszkodzenia mechaniczne. W przypadku dobrych farb elewacyjnych nawet po kilku sezonach intensywnego nasłonecznienia kolory pozostają bez zmian, dlatego jeśli wybieramy kolorową fasadę powinniśmy zaopatrzyć się w najlepszej jakości pokrycie. Inaczej sprawa ma się z uszkodzeniami mechanicznymi – tutaj chodzi o kwestie zarysowań i zadrapań, które powinny bez problemu dać się zmyć lub wyszorować.

Zobacz również  Rodzaje wiązań cegły klinkierowej

Schnięcie

Ten parametr nie jest może najważniejszy, ale na pewno znacznie ułatwia pracę. Szybkoschnąca farba elewacyjna to wygoda, ponieważ nie musimy zwracać uwagi na warunki atmosferyczne, jakie mają panować tuż po malowaniu. Dodatkowo, jeśli nakładamy dwie lub więcej warstw pozwoli nam to uporać się z malowaniem w krótszym czasie – np. po pomalowaniu ostatniej części fasady możemy nakładać kolejną warstwę na tą, którą pokrywaliśmy jako pierwszą.

 


Dodaj komentarz